بیروت به افتخار این مرد تعظیم میکند: نیکولا ابراهیم سر سق (موزه هنر سرسق)

  • 2016-12-05 16:27:33

 

این  موزه مدرن هنر  معاصر در بیروت، است.  یکی از ثروتمندان  و برجستگان  بیروت اشراف زاده ای به نام  نیکولا ابراهیم سرسق  بود که ویلای خصوصی خود را که در  حال حاضر تبدیل به  موزه شده است  در سال   1912 ساخت  او در وصیت نامه خود  وشته بود زمانی که او در گذشت این ویلا تبدیل به موزه شود  هنگامی که او در سال 1952 درگذشت این ویلا در وقف شهر بیروت قرار گرفت و تبدیل به موزه شد این موزه در سال 1961  توسط  کارگردانی  لبنانی به نام بیهوم تبدیل به نمایشگاهی از آثار هنرمندان معاصر لبنان شد و تبدیل به یکی از قطب های فرهنگی شهر بیروت گشت.

 

ساختمان این  موزه نمونه ای از معماری لبنانی و ترکیب ان با معماری  ایتالیایی و تحت تأثیر معماری عثمانی است. این ویلا  یکی از چند ویلای باقی مانده از قرن 19 و 20 است که  توسط خانواده های اصیل لبنانی ساخته شده  است.و اکثر خانه هایی که در این محله وجود دارد به همین منوال هستند  

بیش از یک صد نمایشگاه در این موزه برگزار شده است که به نمایش آثار هنرمندان لبنانی و بین المللی پرداخته  است.رشته های  دائمی این  موزه  ها شامل هنر مدرن، حکاکی ژاپنی و هنر اسلامی است .مجموعه این موزه شامل بیش از 800 اثر هنری، از جمله نقاشی، مجسمه سازی و نقاشی های متعلق به قرن  19 و 20 است.

این  موزه دارای  چهار طبقه زیر زمین جدید در زیر باغ فعلی ست که هزینه ای در حدود  12 میلیون دلار (US)  خرج گسترش  ان شده است معمار فرانسوی ژان میشل ویلموته  و معمار لبنانی ژاک ابو خالد پروژه  طراحی و توسعه ان را بر عهده داشته اند . این پروژه باعث شد تا این  موزه از 1500 متر مربع به 8500 متر مربع گسترش یابد. و بخشهایی مانند  فروشگاه ها، رستوران ها ، یک کتابخانه تحقیقاتی ، یک کارگاه آموزشی مرمت شده به ان اضافه گردیدو بعد از مرمت و گسترش درهای خود را در8 اکتبر 2015 به روی علاقه مندان خود باز نمود.در این موزه اثار هنرمندان لبنانی همچون جولیانا سرافیم، عمار انسی،محمد راواس، عارف رییس و.... به نمایش گذارده میشود.