حافظه تاریخی نهفته در موزه ملی لبنان

  • 2016-12-10 16:02:36

 

موزه ملی لبنان موزه اصلی باستان شناسی در لبنان است.  ساخت این مجموعه پس از جنگ جهانی اول آغاز شد و به طور رسمی در سال 1942 افتتاح شد این موزه دارای حدود 100000 اشیاء،ست  که اکثریت ان را  آثار باستانی و اشیا یافته شده از  قرون وسطی  تشکیل میدهد.

در طول جنگ سال 1975 در لبنان جناح های متخاصم از یکدیگرجدا بودند. از این سو دولتی مانند دولت مصر تصمیم گرفت به  احیای موزه خود بپردازد تا ان را از آسیب های  گسترده در جنگ نجات دهد.اما با گذر زمان این موزه ملی بیروت بود که تمام سعی خود را نمود تا جایگاه پیشین خود را به عنوان یک مجموعه پیشرو برای اشیاء فنیقی باستان بدست اورد.

تاریخچه

در سال 1923، کمیته موزه"  به رهبری بشاره الخوری، نخست وزیر و وزیر آموزش و پرورش وقت لبنان به جذب سرمایه برای ساخت یک موزه ملی پرداختند.  کمیته موسس شامل: آلفرد سورسوک، ماریوس هانیمگلو، آلبرت باسول، عمر دائوک، کمیل ادده، علی جومبلات، هنری فارارون، جورج فیصی، اسد یونس، حسن مخذومی، جوزف فراهی، جورج کروم، ژان دبس وافیک و جک تابت بودند این کمیته برنامه ارائه شده توسط معمارانی مانند آنتوان نحاس و پیر رینگوئت را پذیرفتند. ساخت و ساز  این موزه در سال 1930 در یک قطعه زمین اهدا شده توسط شهرداری در نزدیکی بیروت  و میدان اسب دوانی آغاز شد، و در سال 1937 به پایان رسید افتتاح این موزه برای سال 1938 برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل وضعیت سیاسی تا جنگ جهانی دوم به تعویق افتاد. موزه ملی بیروت در نهایت در 27 مه سال 1942 توسط آلفرد ناکاچه رئیس جمهوروقت لبنان افتتاح شد. تا سال 1928، حفاظت از موزه ملی لبنان به عهده  چارلز ویرولئود بود ، و سپس به مدت 33 سال بر عهده میر موریس شهاب بود و رشد قابل توجهی تا سال  1975 که شروع جنگ داخلی لبنان بوده داشته است.

دوره ها

این موزه از لحاظ دوره بندی به چندین دوره تقسیم میشود:

  1. دوره اهنی
  2. دوره هلنی
  3. دوره رومی
  4. دوره اعراب

موقعیت

   این موزه در جاده دمشق واقع شده است؛.در تقاطع خیابان عبدالله الیافی و در طبقه همکف این موزه یک سالن تئاتر کوچک و یک فروشگاه هم وجود دارد.لاچین سیر دیدن از این موزه را به شما پیشنهاد میکند.

این مقاله توسط بانک اطلاعاتی لاچین سیر تدوین و گرداوری گردیده است لذا هرگونه گپکپی برداری از ان بدون اجازه از صاحب اثر(بانک اطلاعاتی لاچین سیر) ممنوع و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.