کرواسی راز نوین جهان

  • 2016-11-14 12:24:06

کرواسی که در دهه 70 زخم جنگ را با خود به دوش میکشیده و از این حیث تا زمان استقلال خود صدمات  فراوانی را متحمل گردید زمانی یکی از رازهای پنهان جهان بود و دوباره با یافتن مسیر واقعی خود در حال تبدیل شدن به یکی از رازهای نوین جهان میشود با هم نگاهی به تمام جزییات این شهر میندازیم:

جغرافیا
جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. این کشور ۵۶٬۵۹۴ کیلومتر مربع وسعت دارد و بیشتر مناطق آن آب‌وهوای مدیترانه‌ای و قاره‌ای دارند. در سواحل دریای آدریاتیک کرواسی نیز بیش از یک هزار جزیره قرار دارد. جمعیت کرواسی ۴٫۲۸ میلیون نفر است که اغلب آن‌ها کروات هستند.

 واحد پول و اقتصاد کرواسی
واحد پول کرواسی «کونا» است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می‌شود. هر دلار آمریکا تقریباً برابر۵٫۵ کونا است. وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده‌است.

دین مردم کرواسی
دین ۹۳٪ مردم کرواسی مسیحی هستند. حدود ۲٪ از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی‌ها می‌شود و جمعیت آنها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

زبان مردم کرواسی 
زبان رسمی کرواسی، کرواتی نام دارد که با الفبای لاتین (همانند انگلیسی) نوشته می‌شود. همچنین الفبای سیریلیک (همانند روسی) نیز در برخی نقاط استفاده می‌گردد.

شهرهای مهم
پایتخت این کشور زاگرب است و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند

غذاهای کشور کرواسی

manistra na pome (پاستا)
پپاستا یکی از پرمصرف‌ترین غذاها در کشور کرواسی به شمار می‌آید. در رژیم غذایی مردم این کشور، بویژه در ناحیه‌ی دالماشیا (ناحیه‌‌ای در کرانه‌ی دریای آدریاتیک و بخشی از جمهوری کرواسی)، طبخ انواع پاستا در سطح گسترده‌ای صورت می‌پذیرد. پاستا با سس گوجه‌فرنگی از جمله غذاهایی است که همچون میخی به میز غذاخوری مردم این منطقه منگنه شده است، و در زبان محلی به آن manistra na pome می‌گویند.

Krpice Sa Zeljem (کریپایس سا زلجم)
آشپزهای کروات، با روش‌هایی شبیه به روش آشپزهای ایتالیایی با اضافه کردن انواع خوراکی‌های گوشتی به پاستا، غذایی با طعم ایتالیایی را برای میهمانان خود به ارمغان می‌آورند. به عنوان مثال می‌توان از کوفته‌ی سیب‌زمینی با پاستا نام برد که ترکیب این دو غذا با یکدیگر بسیار لذیذ و اشتهاآور و خوش خوراک به نظر میرسد و بسیار مورد علاقه مردم کرواسی میباشد.

Sporki Makaruli(اسپرکی ماکارولی)
اضافه کردن آلو و کشمش نیز یکی دیگر از ترفندهایی است که آن‌ها هنگام طبخ پاستا به کار می‌برند؛ این کار طعمی دلنشین را برای غذای طبخ شده به همراه خواهد داشت. Krpice sa zeljem (پاستای تهیه‌شده همراه با کلم پخته) و Šporki makaruli (پاستای سنتی کشور کرواسی که با گوشت طعم‌دار شده توسط سس سیر تهیه می‌شود)، از جمله مشهورترین پاستاهای طبخ‌شده در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی محسوب می‌شوند.

Zagorska Juha(زاگورسکا جوها)
همچنین مخلوط دامپلینگ (غذایی تهیه شده بر پایه‌ی خمیری نرم که معمولا مابین آن را از انواع گوشت، میوه، سبزیجات و حتی آجیل پر می‌کنند) و سوپ، یکی دیگر از غذاهایی است که توسط مردم کشور کرواسی طبخ می‌شود. البته نکته‌ی مهمی که باید در تهیه‌ی سوپ به عنوان پیش‌غذا رعایت شود، سبک بودن آن است که مردم با میل کردن سوپ، بدون احساس سیر شدن، بتوانند از غذای اصلی و انواع دسر استفاده کنند. به هرحال کرم، آرد و روغن از مواد اولیه و اصلی در تهیه‌ی سوپ‌های کرواسی به شمار می‌آید و با استفاده از این مواد تنوع جالب و بی‌نظیری از سوپ، در رژیم غذایی سنتی کشور کرواسی تهیه می‌شود.

Plava Riba(پلاوا ریبا)
برخی از خوراک ماهی‌ها از قیمت پایین‌تری نسبت به سایر غذاها برخوردار است که یک ویزگی مهم برای مردمی که از درآمد مکفی  برخوردار نیستند به شمار می‌رود؛ از این غذاها می‌توان به  plava riba (ماهی روغنی)، girice، lignje na žaru (ماهی مرکب سرخ شده)، crni rižot  (ریزوتوی غلیظ که با ترکیبی از ماهی مرکب و چاشنی سیاه‌رنگی که باعث تیره شدن غذای تهیه شده می‌شود) و انواع ماهی‌‌های کوچک که به عنوان طعمه‌ی دیگر ماهی‌ها استفاده می‌شوند، نام برد؛ که با سرخ شدن در ظرفی پر از روغن داغ، به عنوان یکی از ارزان‌ترین غذاهای تشکیل شده از ماهی، به مردم طبقه متوسط فروخته میشود.

Gnocchi(گنوچی)
از جمله‌ی این خوراکی‌ها سیب‌زمینی آب‌پز، چیپس، برنج و gnocchi (کوفته‌ی تهیه شده با آرد یا سیب‌زمینی به همراه سس مخصوص) هستند که به عنوان رایج‌ترین خوراکی‌ها، قبل یا همراه با وعده‌ی اصلی غذا سرو می‌شوند. نوعی غذای بومی به نام  fuži (خمیر پاستا را به صورت استوانه‌ای رول شده تهیه کرده و با مخلوطی از انواع مواد خوراکی مانند گوشت، پیاز، سبزیجات و سس مخصوص طبخ می‌کنند) در ناحیه‌ی ایستریا (دماغه‌ی ایستریا)، šurlice در جزیره‌ی Krk ،mlinci در زاگرب پایتخت کشور کرواسی و در نهایت لازانیاهای باریک، از جمله پیش‌غذاهایی هستند که در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی مورد استفاده قرار می‌گیرند

Cobanac(کوباناک)
خوراک‌های گوشت نیز از غذاهای مصرفی در رژیم غذایی مردم کشور کرواسی محسوب می‌شوند. البته در اندازه ای  کم‌تر از کباب‌ها، گوشت‌های سرخ شده  بسیار کمتر این  غذا در مقایسه  با غذاهای اصلی این کشور سرو میشود البته تنوع  غذایی کرواتها  از تاس‌کباب، گرفته تا  پاستاهای خوش‌‌خوراک، دلیلی بر این علت محسوب میشود. همچنین čobanac (معروف به خوراک قرمز) که یکی از غذاهای بومی مناطق جنوب شرقی کرواسی است، از دیگر غذاهایی است که در رژیم غذایی مردم این کشور تهیه و به عنوان غذاهای زمستانی طبقه بندی میشود.

purica s mlincima (بوقلمون با پاستا)
 از غذاهای بومی  و اصیل در زاگرب (پایتخت کشور کرواسی) محسوب می‌شود که همواره در کنار غذاهای دیگر سرو میشود . از دیگر غذاهای گوشتی می‌توان به punjene paprike (غذایی متشکل از فلفل، برنج و گوشت) و sarma (غذایی که لای برگه‌های کلم را با مخلوطی از مواد خوراکی پر کرده و به صورت پیچ طبخ کنند)، اشاره کرد که دارای مزیت های فراوان میباشد لذیذ بودن در کنار شاهرگ اصلی غذاهای کرواسی یعنی پاستا ترکیب دلچسبی را به خورد مردمان کرواسی داده است.

gableci(گابلکی)
این چاشت، در گویش ساکنین ساحلی کشور کرواسی marende و مردمی که دور از مناطق مرزی و دریایی زندگی می‌کنند، gableci بیان  می‌شود. این خوراکی‌های آماده یا میان‌وعده‌های معروف کرواسی، تفاوت چندانی با غذاهای تهیه شده از گوشت و ماهی ندارند، تنها در سایزی  کوچک‌تر و به عنوان بخش کوچکی از غذای اصلی، تهیه می‌شوند. اما مهم‌ترین مزیت این خوراکی‌های کوچک، کم هزینه بودن و به صرفه بودن آن‌هاست که همین امر، باعث شده است در سرتاسر کشور  کرواسی، طرفداران بسیاری را از آن خود کند. صاحبان مهمان‌خانه‌های کشور کرواسی، معمولا لیست این میان‌وعده‌ها را به صورت جداگانه و با رنگی متمایز نسبت به سایر غذاهای موجود در لیست اصلی، در دسترس مشتری قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند این غذاها را از غذاهای اصلی، تشخیص دهند و حتی برای یکبار هم که شده ان را امتحان کنند.

اشخاص محبوت کروات در نزد ایرانیان( از استانکو تا برانکو ایوانکوویچ)

استانکو پوکله پوویچ (فوتبال ضد ساختار)

 اولین مربی کروات که  فوتبال برادران راجرز را در ایران گسترش داد و حضور کوتاهی را در تیم ملی ایران تجربه کرد. استانکو پوکله پوویچ بود که در سالهای ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ سرمربی تیم ملی شد. و پس از ۵ بازی با یک برد، دو مساوی و دو باخت از تیم ملی خداحافظی کرد تا به پرسپولیس بپیوندد. پوکله پوویچ پیش از آنکه به ایران بیاید در سالهای 1992 تا 1993 سر مربی تیم ملی کرواسی بود. او نیز حضور موثر و کارامدی در لیگ ایران داشته از سرمربیگری پرسپولیس  تا سرمربیگری تیمهایی همچون  سپاهان و داماش گیلان نیز  در کارنامه اوست مخصوصا او در دو فصل سرمربیگری خود در پرسپولیس در سالهای 1995 تا 1997 کارنامه رویایی و موفقی را از خود بجا گذاشت وی از سال ۲۰۱۰ میلادی هدایت تیم «هایدوک اشپلیت» در باشگاه های کرواسی را بر عهده دارد.فوتبال نوین ایران بی شک مدیون این مربی کاربلد و شناخته شده کروات به لحاظ سیستماتیک بوده و هست


تومیسلاو ایویچ (شرافت فروختنی نیست)

«تومیسلاو ایویچ» دیگر هموطن استانکوست که سه سال پس از او در ۱۳۷۶ در آستانه جام جهانی به تیم ملی ایران پیوست.  برخی تحلیلگران بر این باورند که ایویچ یک مربی فوق العاده و اثرگذار در فوتبال ما بوده است  او را یک پیشگوی غیر قابل پیش بینی  در فوتبال ایران میدانند کسی که با شرکت در تورهای مختلف  سیستم و ساختار فوتبال علی اصغری ایران را به سیستمی مدرن تبدیل کرد  که دارای شخصیت  فوتبالی  منظمی شد او حتی از جمله مربیانی بود که بعدها خداداد عزیزی در صحبتهای خود اظهار داشت که او را برکنار کردند و پیش از بازی با رم  در رختکنمان کاغذ انداخته بودند  که میخواهند او را برکنار کنند  چرا که او مربی با دیسیپلینی بود  و اهل بله قربان گویی نبود برعکس خیلی از مربیان کروات که شخصیت محافظه کاری داشتند او دارای کاریزمایی خاص بود  و حتی  ان چنان پیش گوییهایش صحیح بود  که حتی گلی که ایران از روی ضربه ایستگاهی در جام جهانی 1998 از میهایلویچ در دیدار مقابل یوگسلاوی خورد  را پیش بینی کرده بود و به بازیکنان تیم ملی گفته بود که ان چنان ساختار دفاعیتان را درست کرده ام که  اگر یوگسلاوی بخواهد نفوذی به دفاعتان انجام دهد نخواهد توانست  و تنها راه گلزنی یوگسلاوی  از روی ضربات ایستگاهی خواهد بود و دیدیم که دقیقا همین اتفاق افتاد فایقی معاون سابق فدراسیون فوتبال بعدها در خبر ورزشی خود را مقصر برکناری ایویچ معرفی کرد این مربی بزرگ از ان دسته مربیانی بود  که تمام زحماتش بخاطر شخصیت استوار و با دیسیپلینش و بله قربان گو نبودن حیف شد و برکنار شد در حالیکه تا سالیان دراز میتوانستیم  از ماحصل زحمات این مرد بزرگ بهره ببریم اما او جای خودش را به  جلال طالبی که یک مربی  بله قربان گوی عادی بود داد  مربی که از راپیدوین اتریش 7 گل با تیم ملی ایران دریافت کرد  ان هم در بازی تدارکاتی و اب از اب تکان نخورد اما ایویچ را برای شکست مقابل رم که یکی از غول های بزرگ  فوتبال اروپا بود کنار گذاشتند ماحصل زحمات ایویچ تنها 5 بازی بود  که صاحب  یک برد، ۲ تساوی و ۲ باخت شد  و ازایران رفت  او در 4 تیر 1390 درگذشت.

میروسلاو بلاژویچ ( ایران وطن دومم)

میروسلاو بلاژویچ  کسی که کرواسی را در جام جهانی 1998  به مقام سوم رساند  برای هدایت تیم ملی در بهمن‌ماه سال ۱۳۷۹ به ایران آمد و تا آبان‌ماه سال ۱۳۸۰ هدایت تیم ملی را در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ بر عهده داشت اما با شکست ایران برابر ایرلند در بازی پلی آف و ناکامی در صعود به جام جهانی 2010  باعث گردید او  پایانی تلخ  را با فوتبال کشورمان داشته باشد. کارنامه بلاژویچ در تیم ملی عبارتست از، ۱۹ بازی، ۱۰ برد، ۴ تساوی و ۵ باخت. که نسبت به سابقه فوتبالی اش  کارنامه خوبیست و او نیز یکی از دلایل شکست خود در تیم ملی ایران همواره فشار مطبوعات و اهالی رسانه میدانست  بلاژویچ سابقه مربیگری در تیم‌های ملی سوئیس، ایران و بوسنی و هرزگوین را نیز دارد. وی بعد از ده سال به ایران بازگشت و  مجددا سرمربی مس کرمان شد ولی نتایج خوبی کسب نکرد. او هم اکنون سرمربی گری تیم «اسلوبودا توزلا» در لیگ دسته اول بوسنی و هرزگوین را بر عهده دارد. او در گذشته اظهار کرده بود که بسیار مایل بود مربیگری خود را در ایران به پایان برساند. میرو همچنین از ایران به عنوان وطن دوم خود یاد می کند. عرق وطنی او به ایران همانند وطن اصلیش همواره از دلایل محبوبیت او به شمار میرفت کما اینکه هنوز هم بعد از گذر سالها میرو در قلب تک تک مردم ایران جای دارد.


برانکو ایوانکویچ (درود بر ارتش سرخ)

برانکو ایوانکویچ که حالا دوباره و این بار به عنوان یک پرسپولیسی به ایران آمده است تنها مربی خارجی است که در دو دوره هدایت  تیم ملی  ایران را به عهده گرفت و همچنین او رکوددار مربیگری در تیم ملی  ایران است. برانکو ابتدا از بهمن ۱۳۸۰ تا مهرماه ۱۳۸۱ سرمربی تیم ملی بود و پس از وقفه‌ای یکساله از مهرماه سال ۱۳۸۲ تا خردادماه ۱۳۸۵ که پایان بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ المان بود، سرمربی تیم ملی کشورمان بود. که ان هم توام با ناکامی و حذف از مرحله گروهی جام جهانی با دو باخت مقابل مکزیک و پرتغال و تساوی مقابل انگولا همراه بود که ایران را از صعود به مرحله بعد بازداشت.البته تفرقه تیمی میان بازیکنان و همینطور تلاش برای به پایین کشیدن فدراسیون محمد دادکان از  جمله عوامل ناکامی او در جام جهانی 2006 المان بود وگرنه بر هیچ کسی پوشیده نیست که او مربی بسیار منظم و قانونمند و با دیسیپلینی است صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ و مقام سومی جام ملت های آسیا ۲۰۰۴ از افتخارات برانکو در تیم ملی ایران بود. وی به همراه تیم امید  ایران هم قهرمانی بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ پوسان شد. او پس از  ورود دوباره اش به ایران گفته است: من می دانم که پرسپولیس یعنی چه. پرسپولیس یعنی ارتش سرخ ۳۰ میلیون نفری.او مربی کاربلدیست که شناخت بالایی نسبت به فوتبال روز و مخصوصا فوتبال ایران دارد تمرینات بدنسازی سخت او به همراه ارایه فوتبال زیبا و تاکتیک منحصر بفرد تیکی تاکا او دلیلی بر این مدعاست.

وینگو بگوویچ (همیشه معتدل)

وینگو بگوویچ مربی کرواتی است که اگر چه سابقه حضور در تیم ملی بزرگسالان ایران را ندارد اما سابقه حضورش در ایران از بقیه هموطنانش بیشتر است. او اولین بار در سال ۱۹۹۹ برای هدایت فولاد خوزستان به ایران آمد وتوانست روح تازه ای بر فولاد خسته بدمد و برقراری ارتباط روحی و عاطفی صمیمی با بازیکنانش از جمله  نکات حایز اهمیت سرمربیگری اوست نکته ای که شاید در فوتبال ایران مهجور مانده و شاید در کل ورزش ایران یکی از علل ناکامی بزرگ ورزش ایران محسوب میشود. او  با تیم های پرسپولیس، پگاه گیلان، پاس همدان، آلومینیوم هرمزگان، مس رفسنجان و مس کرمان به فعالیت خود در باشگاه های ایران ادامه داده است.و کارنامه نسبتا قابل قبولی از خود ارایه داده است کما اینکه باید عدم امکانات مناسب در فوتبال ایران را هم در عدم نتیجه گیری تیمها لحاظ نمود وی همچنین در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی هدایت تیم امید ایران را بر عهده داشته است و او هم اکنون سرمربیگری گل گهر سیرجان را بر عهده دارد.

لوکا بوناچیچ ( فوتبال مدرن برای استعدادهای جوان)

 نکته ای که او را از دیگر مربیان فوتبال  ایران متمایز کزده اصل توجه او نسبت به استعدادهای جوان و ناشناخته است لوکا بوناچیچ نیز علاوه بر دوران نسبتا طولانی که در ایران گذرانده از محبوبیت ویژه ای در باشگاه های کشورمان برخوردار است. محبوبیتی که بیش از هر چیز مدیون افتخاراتیست که او در جام باشگاه های ایران  به همراه سپاهان کسب کرده است. بوناچیچ در ایران مربی باشگاه‌های استقلال اهواز، فولاد خوزستان، سپاهان اصفهان، گسترش فولاد تبریز و مس کرمان بوده ‌است. او توانست تیم فوتبال سپاهان اصفهان را به مقام نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ برساند.علاوه بر آن در دو دورهٔ متوالی جام حذفی یعنی در جام حذفی ۸۵-۱۳۸۴ و جام حذفی ۸۶-۱۳۸۵ تیم سپاهان را به قهرمانی رساند و دادن زمان به او در تیم سپاهان علی رغم برنامه ریزی منظم مدیریتی در این باشگاه از عوامل تداوم نتیجه گیری او در این باشگاه صاحب نام بوده است او هم اکنون سرمربی تیم الاهلی قطر است باشگاهی که دو ایرانی با نامهای پژمان منتظری و مجتبی جباری را همراه خود دارد و اصرار لوکا بر ماندن این دو به عنوان ستون های این تیم از دلایل اصلی ماندن این دو بازیکن ایرانی در این باشگاه محسوب میشود.

زلاتکو کرانچار(کروات اصیل)

زلاتکوکرانچار مربی نام آور دیگر از کرواسیست که او نیز در لیگ برتر ایران مربی گری کرده است.مربی مدرن و کاربلد کروات که سوابق ارزنده ای را در مربیگری اش به ثبت رسانده و سابقه حضور در بزرگترین مجال جهانی یعنی جام جهانی را تحت کسوت سرمربیگری تیم ملی کرواسی داشته است  در ۳۰ تیر ماه ۱۳۸۸ به عنوان سرمربی باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران انتخاب و در ۷ دی ۱۳۸۸ از سرمربیگری پرسپولیس به علت نتایج ضعیف  برکنار شد و علی دایی به عنوان جانشین وی در سمت سرمربیگری پرسپولیس انتخاب شد. کما اینکه علی دایی ماحصل نتایج خوبی را که بعد از کرانچار گرفت ماحصل زحمات او میدانست شاید که پرسپولیس نیاز به شوک تیمی برای توقف روند عدم نتیجه گیری و گرفتن نتایج مثبت داشت که به قیمت برکناری کرانچار تمام شد. توافق‌نامه فسخ قرارداد کرانچار با پرسپولیس در ۹ دی ۱۳۸۸ با حضور وی در باشگاه پرسپولیس امضا شد.او هم‌چنین مربی تیم‌های ملی فوتبال کرواسی و مونته‌نگرو  هم نیز بوده است. وی موفق به راه‌یابی تیم ملی کرواسی به عنوان تیم اول و بدون باخت از گروه ۸ به جام جهانی ۲۰۰۶ شد و در جام جهانی ۲۰۰۶ سکان هدایت این تیم را در دست داشتاو در ۶ آبان ۱۳۹۰ به عنوان سرمربی باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان انتخاب شد.وی موفق شد تیم فوتبال سپاهان را در لیگ برتر ۹۱-۱۳۹۰ و جام حذفی ۹۲-۱۳۹۱ به مقام قهرمانی برساند.کرانچار در ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ با تصمیم خود از هدایت تیم سپاهان کنار رفت و  در فصل 2015 سرمربیگری الاهلی قطر را  بر عهده داشت که بعد از یک فصل هم به دینامو زاگرب پیوست و لوکا بوناچیچ حانشین او در الاهلی قطر شد.هم اکنون نیز او سرمربی تیم دینامو زاگرب کرواسی است.

دراگان اسکوچیچ (در پی اوازه)

دراگان اسکوچیچ   به عنوان مربی فولاد خوزستان  برای دو فصل در لیگ برتر ایران حضور داشت، مربی کرواتی که  با مربیگری  در ملوان بندر انزلی و در سال ۲۰۱۲ به ایران آمد. و موفق شد ملوان را که در انتهای جدول قرار داشت به مقام هفتمی در لیگ برتر برساند و نام خود را بر سر زبانها بیندازد  از این جهت کارنامه قابل قبولی دارد. او اولین بازیکنی بود که در دوران خودش به عنوان بازیکن به تیم های خارج از کرواسی ترانسفر شد از لاس پالماس اسپانیا تا الاتحاد امارات و از این حیث همواره به دنبال اینست که به مانند دوران بازیگری روندی قابل قبول و کارنامه مثبتی در دوران مربیگریش بر جا بگذارد او در فصل 2016 در تیم فولاد خوزستان جای خود را به بازیکن سالهای دور پرسپولیس تهران یعنی نعیم سعداوی داد.

 

این مقاله  توسط بانک اطلاعاتی لاچین سیر جمع اوری و تدوین گردیده است  لذا حق هرگونه کپی برداری بدون اجازه از صاحب اثر(بانک اطلاعاتی لاچین سیر) ممنوع  و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. 

لینک مقاله در گوگل پلاس

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات