چرا لاچین سیر شهر صورتی (ایروان) را برای سفرتان پیشنهاد میکند؟

  • 2016-11-20 22:28:17

چرا لاچین سیر شهر صورتی (ایروان) را برای سفرتان پیشنهاد میکند؟

 

ایروان یک شهر زیباست که آنرا با  نام شهر صورتی میشناسند  ، تنها کافیه شما برای یک بار شانستان را برای امدن به ایروان امتحان کنید و تنها در عرض چند ساعت خواهید توانست چهره واقعی پایتخت ارمنستان را کشف کنید.زمانی که گروهی از کارشناسان لاچین سیر در سال 2012 برای تحقیق  پروژه ای به  ایروان  سفر کرده بودند. به حدی شیفته جذابیت های این شهر شده بودند که حتی بعد از بازگشت به ایران هم تمایل داشتند دوباره به این شهر برای بار دیگر سفر کنند  شهری که شما میتوانید مدام در آن کند و کاو کنید و هر بار به مانند یک حفار حفره های عمیقتری در آن ایجاد کنید و به  اطلاعات بیشتری در ارتباط با ان برسید همین خود دلیلی شد که بانک اطلاعاتی لاچین سیر با مشورت با کارشناسان خود حاصل این تجربه ی جمعی را در قالب مقاله ای برای شما مخاطبان محترم به رشته تحریر در بیاورد  در ادامه به  توضیح  دلایلمان  که چرا این شهر بسیار مناسب برای سفر میباشد میرسیم

 

فرهنگ کافه نشینی در ایروان

 شاید شما در نگاه اول تصور کنید با شهری روبرو هستید که پر از اقشار ادبی میباشد و علاقه وافر انها به ادبیات انها را به کافه نشینی سر سخت مبدل کرده اما اشتباه نکنید علاقه شدید مردم ارمنستان به  انواع قهوه ها سبب شده که شما در هر پارک و میدان و خیابان و معابری بتوانید کافه ای را مشاهده کنید و در آن قهوه ای با کیفیت استثنایی و طعم بی نظیری  را تجربه کنید. همچنان یکی دیگر از مزیت های کافه های ارمنی وای فای رایگان آن با سرعت بالاست به نحوی که اگر شما بخواهید به کار نوشتن مشغول شوید میتوانید با نشستن در کافه و صرف یک قهوه برای مدتها از سرعت اینترنت لذت ببرید و تمام کارهایتان را به پایان برسانید.

 

ایروان هنوز زنده است

وقتی در خیابانهای ایروان قدم میزنی همچنان روح ادمی در انها جریان دارد خیابان های پر از جنب و جوش و فعالیت  که مردمش همچنان با خاطرات گذشته خود زندگی میکنند تنها نکته ای که برای آن مردم ازار دهنده است اینست که شاید در آن زمانی که خاطرات و نوستالوژی اهمیت داشت خبری از مراکز خرید نبود و با صنعتی تر شدن ایروان روند ماشینی شدن شدت گرفت  اما در میان این ماشینی شدن هنوز هم پارک قدیمی پر از چرخ و فلکی که بچه ها دورش را پر میکردند وجود دارد هنوز هم پارکهایش بوی پاپ کورن تازه میدهد و نور و صداهای مختلف شما را به یاد دهه نود میلادی میندازد مردم میتوانند  حتی برای لحظه ای از فضای کافه ها خارج شوند و با قدم زدن در پارک و پیاده روهها کمی هم سادگی ارامش بخشی را تجربه کنند.

 

امان از دست غذاهای خوشمزه ارمنی

حتی  کسانی که گیاهخوارند هم میتوانند طیف گسترده ای از غذاهای ارمنی را  انتخاب کنند غذاهایی که یکی از یکی خوشمزه  ترست  پیش غذاهای انها مخلوطی از سبزیجات به شکل دلمه است که بسیار دلچسب و لذیذ است و برای غذای اصلیشان  بهترین غذاهای مخصوص ارمنی را میتوانید انتخاب کنید  مطمین باشید به نحوی سیر میشوید که دیگر به سختی در خیابان میتوانید قدم بزنید  حتی نوع فلافل هایی که همیشه در ذهن ماست که رنگ قهوه ای متمایل به زرد را داشتند با ان چه که در ارمنستان رویت میکنید کاملا متفاوت است ما در ارمنستان و مخصوصا در ایروان با بهشتی از غذاهای متنوع روبرو خواهید بود.

انواع غذاهای ارمنی

نمیتوان منکر این شد که  فرهنگ غذاهای ارامنه تا حدود تحت تاثیر فرهنگ ایرانیست و حتی تا حدودی شباهت انها را به غذاهای ترکی را نمیتوان انکار نمود  در زیر  به لیستی از این غذاها همراه با توضیح کوتاهی راجع به تک تک انها میپردازیم:

 

خاشلاما

تقریبا همان کله پاچه ایرانیست و از گوشت گوسفند تهیه میشود.


کباب ماهی ایشخان

به علت اینکه نسل این گونه از ماهی ها که مخصوص اب شیرین هستند روبه انقراض میباشد بسیار پرطرفدار و لذیذ مخصوصا در میان کسانیست که به ارمنستان مسافرت میکنند.

شورباي جِزُگ

اين شوربا كه در آمريكا به نام سوپ پياز شهرت دارد  از روغن، سيب زميني،گوجه فرنگي يا رب گوجه ، باميا و تخم مرغ درست میشود .براي تهية اين غذا بايد مقداري سيب زميني و پياز را همراه با باميا و گوجه فرنگي داخل روغن تفت  دهید. سپس بعد از اضافه كردن نمک و فلفل ، آب به آن مي‌افزايند. قدري ديگر سيب زميني هم به آن افزوده و كمي از قبل از سرو اين غذا چند عدد تخم مرغ را مي‌شكنند و داخل مايع در حال جوش مي‌ريزند. معمولاً زردة تخم مرغ سالم مي‌ماند و مايع سفيده به صورت پراكنده در اين مايع پخش مي‌شود. نان خشك شده را در آب اين شوربا تليت مي‌كنند و معمولاً با ترشي ميل مي كنند. بعد از آنكه نان به خوبي تليت شد كمي هم صبر مي كنند تا كمي خنك تر شود .

 

قُـوَّتـو

اين خوراكي مخلوطي از قهوه و آرد نخود و شكر است كه آن را داخل آسياب برقي آسياب مي كنند. اين خواركي در بيشتر مراسم درگذشتگان استفاده مي‌شود. مخلوط به دست آمده را داخل يك كاسه بزرگ مي‌ريزند و قاشق چاي خوري كوچكي را

نيز در آن مي‌گذارند. هركس به اندازه همان  يك قاشق از اين خواركي را در هنگام ورود به مراسم يا خروج از آن ميل مي‌كند. معمولاً در كنار اين كاسه ، كاسه ديگري قرار دارد كه محتوي نبات‌هايي است كه به قطعات كوچكي تقسيم شده‌اند. معمولاً هر كس تكه‌‌اي از نبات را هم بر مي‌دارد.

 

کولولیک

ارمنیان اغلب اوقات گوشت عمل آورده را در داخل دلمه برگ مو یا کلم می‌پیچیدند. در ارمنستان باستان چون هنوز کشت کلم رواج نداشت بیشتر از برگ مو استفاده می‌شد و گوشت را داخل آن می‌پیچیدند. درخت تاک در ارمنی «تولی» نیز نامیده می‌شود این واژه از واژه «اودولی» اورارتو اخذ شده که به معنی درخت تاک می‌باشد. این غذا که دلمه یا در ارمنی «تولما» نام دارد (اشتباهاً به کلمه دلمه تُرکی نسبت داده شده است) به معنی پر شده زیرا گوشت در داخل برگ پیچیده می‌شد. گوشت همراه با بلغور یا برنج در داخل روده گوسفند نیز پخته می‌شد و «سالاپاتور» نام داشت.

مشاهده هنر معاصر حتی در خیابان های ایروان

چیزی که توجهتان را جلب خواهد کرد جدای از موزه هنرهای معاصر در ارمنستان قطعا مجسمه ها و نوع معماری شهر خواهد بود اتفاقاتی نو و جالب که قطعا شما در هر جایی نمیتوانید آن را  یافت کنید مخصوصا نقاشی های منحصر بفردی که توسط دانش اموزان اکادمی هنرهای زیبا ایروان بر در و دیوار شهر کشیده شده بود نمای  خاص و جالب توجهی را به آن شهر بخشیده است نقاشی های خیابانی که در هنر با نام  دیوارنگاری  یا گرافیتی شناخته میشود و خود دارای سابقه ای طولانی از دوران باستان تا به حال داشته است  نمای جالبی را مقابل دیدگان مسافران و مهمانان تصویر میکند.

 

و در نهایت کوه ارارات ....

ارارات قلب ارمنستان محسوب میشود  شما از هر نقطه ای میتوانید به آن خیره شوید و پی به عظمت ارمنستان ببرید ناگفته نماند شاید اگر کمی هم تاریخ نگر باشید با خیره شدن به ارارات پی  به تاریخ غم انگیز ارمنستان هم ببرید.

 

این مقاله  توسط بانک اطلاعاتی لاچین سیر جمع اوری و تدوین گردیده است  لذا حق هرگونه کپی برداری بدون اجازه از صاحب اثر(بانک اطلاعاتی لاچین سیر) ممنوع  و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک مقاله در گوگل پلاس

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات