آگادیر، شهری در سواحل اقیانوس اطلس

  • 2017-01-21 14:27:46

مَراکِش یا مغرب به : Murakuc موراکوش، ⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ، آمازیغی وبه عربی المغرب کشوری است در شمال غربی آفریقا.

کشور مراکش ساحلی طولانی در اقیانوس اطلس  دارد که از شمال به جبل الطارق  و دریای مدیترانه می‌رسد. کشور مراکش از سوی خاور با کشورالجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی  و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است.

کشور بزرگ  مراکش ادعای مالکیت  صحرای غربی را دارد و آن را از سال 1975اداره می‌کند. وضعیت صحرای غربی هنوزمورداختلاف و مناقشه‌ است .

این کشور جمعیتی بالغ بر  33.8 میلیون و مساحت  446,550 کیلومتر مربع  (172,410 مایل ) را داراست. پایتخت آن رباط است، و بزرگترین شهرستان آن  کازابلانکا است. دیگر شهرستانها ی مراکش شامل مراکش، طنجه، تطوان، سیل، فاس، آگادیر، مکناس، وجده، قنیطره و ناظور .

 

شهر آگادیر:

 

 

 به زبان عربی اکادیر (به معنی انبار دانه ها) اَگادیر  یا اغادیر مرکز استان سوس ماسه در جنوب مراکش است .

جمعیت شهر آگادیر بیش از دو میلیون نفر است و مردم آن بیشتر از تبار بربر(آمازیغ) هستند .

این شهر را پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۰ میلادی بنیاد کردند .

 

شرح :

 

آگادیر یک شهر بزرگ در مراکش، واقع در ساحل اقیانوس اطلس در نزدیکی کوه پایه های اطلس میباشد که از شمال آن رودخانه سو درفاصله 508 کیلومتری در جنوب کازابلانکا که به اقیانوس منتهی میشود در جریان است .

آگادیر دارای مهمترین بنادر ماهیگیری و تجاری (صادرات کبالت، منگنز، روی و مرکبات) در جهان است .

از آنجا که  ساختمان های بزرگ، جاده های عریض ، هتل های مدرن و کافه به سبک اروپایی در آگادیر است آن را به یک شهرستان معمولی از شهرستانهای مراکش تبدیل نکرده و  آگادیر به عنوان یک شهر مدرن، شلوغ و پویا محسوب میشود.

آگادیر به مواد غذایی دریایی و کشاورزی معروف است.

 

محله های اصلی آن عبارتند از :

 

·         Secteur Touristique

·         Les Amicales

·         City Centre

·         Nouveau Talborjt

·         Cité Suisse

·         Dakhla

·         Anza

·         L'Erac

·         Quartier Industriel

·         Quartier Residentiel

 

حمل و نقل :

 

خط هواپیمایی آن  Al Massira Airport که در 22 کیلومتری شهر واقع میباشد .

 

پارک ها و باغات :

 

Jardin Ibn Zaidoun


Jardin Olhao      


جاذبه گردشگری برتر در شهر آگادیر :

 

1. ساحل

شهر آگادیر یک شهر کاملاً ساحلی است. این شهر تفرجگاه اصلی کشور مراکش است و در طول سال گروه‌های مختلف گردشگری از قاره اروپا برای گذران تعطیلات به این شهر سفر می‌کنند. اخیراً، احداث یک تفرجگاه ساحلی در این شهر این منطقه را به مقصدی خوب برای قایق سواران تبدیل کرده است. در حاشیه ساحل، هتل‌ها و مجموعه‌ای از امکانات از جمله تعداد زیادی قهوه خانه و رستوران و همچنین سایه بان ها و صندلی‌های حصیری تاشو اجاره‌ای وجود دارند.

 

 

2. قصبه :

دیواره‌های عظیم قصبه (قلعه) تنها جاذبه‌های تاریخی کامل در شهر آگادیر هستند. چشم انداز شهر از محل این قلعه عالی است. تاریخ ساخت این بنا به اواسط قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد و در گذشته، جمعیت زیادی در پشت این دیوارها زندگی می‌کرد. بخش‌های حفاظت شده این بنا دیوارها و دروازه آن می‌باشند.

 

 

3. مرکز شهر:

درهسته مرکزی مدرن شهر آگادیر چند اثر تاریخی جالب وجود دارند که این محل گزینه مناسبی برای تفریح به جای حمام گرفتن در آفتاب است. مسجد اعظم دارای سازه‌ای با مدرن‌ترین سبک معماری است و این بنا در میان مساجد مراکش منحصربفرد است. اما موزه امازیغه مجموعه قوم شناسی برت فلیند (Bert Flind) را در کنار موزه تسکیوین (Tiskiwine) شهر مراکش به نمایش می‌گذارد.

 

 

4. صویرا :

صویرا یکی از محبوب‌ترین شهرهای ساحلی مراکش به شمار می‌رود و برج و باروی ساحلی متعلق به قرن 18 این شهر که حفاظت شده است، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. در  اینجا، شما می‌توانید در خیابان‌های تنگ و باریک قدم بزنید و آثار کنده کاری پیچیده روی ساختمان‌ها را تحسین کنید و با خوشحالی از هزاران در آبی رنگ بسیار ظریف عکس بگیرید.

شما بیش از این که برای گشت و گذار به این شهر سفر کنید، برای آب و هوا به اینجا می‌آیید. اما موزه سید محمد بن عبدالله قطعاً شایسته بازدید است. این موزه که در اقامتگاه سابق پاشا واقع است، آثار هنری منطقه، مجموعه خیره کننده قوم شناسی و تاریخ موسیقی سنتی محلی را در خود جای داده است.

 

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات