فستیوال های هند

  • 2017-01-23 16:37:15

فستیوال ها و جشن های هند معمولا با صدای بلند، پر هرج و مرج، رنگارنگ و شاد برگزار می شود. سفر به هند در زمانهای معمولی بسیار هیجان انگیز است، با این حال اگر قصد سفر به هند را در یکی از زمان هایی که  فستیوال های شاد هند برگزار میشود ، دارید ،مطمئن باشید سفر بیاد ماندنی و پر هیجان و شادی را تجربه میکنید . بخش عمده  از جشنواره های بزرگ هند در سراسر جنوب شرقی آسیا و دیگر نقاط جهان که در آن جوامع بزرگ هند یا هندو وجود دارد، برگزار می شود.

با این حال شما می توانید با سفر به مالزی، سنگاپور و ... نیز از این جشن ها بهره مند شوید. آسیای جنوبی پرجمعیت ترین و متراکم ترین جمعیت در جهان را دارد و  جشنواره ها و تعطیلات ملی در هند، جزء بزرگترین جشنواره ها در قاره آسیا محسوب می شود.در هند تعطیلات  رسمی کمی وجود دارد اما جشنواره و فستیوال بی شماری برگزار میشود .

 

#India ebration Divali یا جشن دیوالی | #جشن ببر یا اونام | #جشنواره رنگ هولی در هندوستان

 

جشن گانش در هندوستان :

 

 

جشن گانش (خدای هندو)،از معروفترین فستیوالهای هند است که هر سال در اواخر  تابستان درحیدر اباد برگزار می شود. در این جشن هزاران تن از هندو که در دور هم جمع شده  و برنامه هایی متنوع در قالب یک جشنواره در ستایش خدای هندوی  با سر فیل و کالبد انسانی برگزار می کنند. شکستن  نارگیل به مثابه یک قربانی گیاهی، حمل  مشعل روی سر و  حمل  مجسمه ای از گانش در  مسیری تا معبد هندو ها از مراسمی است که در این جشنواره مشاهده میشود .

 

 

 این مراسم با حرکت دسته های گوناگون و  آزین بندی خانه ها و معازه ها همراه است و سالانه میلیون ها گردشر را به خود  جذب کرده است.

طبق آداب و رسوم هندوها یا  هندوئیسم  ، ۵خدا دارند(به نام های برهما- شیوا- ویشنو- دورگا - گانش) که گانش فرزند بزرگ شیوا هست.

 

 

این خدا سری مانند فیل با بدنی مثل انسان دارد و ۴ دست و معمولا سوار بر یک موش کوچیک و .. می باشد. که در هر کدام از دستهاش چیزی قرار دارد (داس- طناب-شیرینی) که هر کدوم معنای خاصی را دارند.یک دستش را هم به صورت صاف نگه داشته که به معنی بخشندگی این خداست.در حومه شهر تعداد زیادی کارگاه های ساخت مجسمه این خدا وجود دارد.

 

 

جشن گانش (Ganesh Chaturthi In India)  از روز تولد گانش شروع میشود و به مدت ۱۰روز در خانه نگه می دارند و رویش گل می ریزند  و عود روشن می کنند  و غذا برایش تهیه می کنند.غروب روز دهم او را به رودخانه یا دریا می برند و به آب می اندازند تا به جایگاه اصلی خودش که  آسمانهاست برگردد.هندوها اعتقاد دارند درشبی که این مجسمه ها را به آب می اندازند نباید به ماه نگاه کنند چون بد شانسی می آورد.

 

 

India ebration Divali یا جشن دیوالی :

 

 

جشن دیوالی هند یکی از قدیمی ترین جشن های  هند میباشد که  بمدت پنج روز ادامه دارد و تاریخ اجری این جشن به زمانهای پیش از میلاد بازمی‌گردد و منشا آن حماسه هندی رامایانا است. این جشنواره پنج روزه که یکی از زیباترین جشن های هند میباشد بر  اساس تقویم  هندی، در روز پانزدهم کارتیکا آغاز می‌شود .

 

 

محاسبه ماههای هندی، قمری است؛ تاریخ دیوالی در تقویمهای دیگر متغیر است. نام دیوالی، تحریف شده واژه دیپاوالی به معنای صفی از نور است. درواقع نمایش نور در این جشنواره یکی از جذابترین بخش‌های آن است. تمام خانه‌ها، از فقیرانه‌ترین کلبه‌ها تا اشرافی‌ترین کاخها، با نور نارنجی رنگ فانوسهایی به نام دیا  برای تبریک و سلام به لاکشمی روشن می‌شوند. تزئين و چراغاني معابر و منازل، و برافروختن فتيله هاي روغني و شمع در جلو منازل، از جمله مراسم اين جشن است. هندوهاي خارج از هند از این ایام برای بازگشت به هند و دید و بازدید از اقوام  و آشنایانشان استفاده میکنند .

 

 

همچنین گسترش  مراسم ازدواج در اين ايام ، از ديگر نشانه هاي محبوبيت این جشن در بين ميليون ها هندو در جهان است.

 

 

اغلب از چند روز پيش از جشن، حال و هواي ديوالي در معابر روستاها و شهرهاي هند ديده مي شود. به مناسبت اين جشن تمام مدارس، دانشگاه ها و ادارات هند تعطيل است. جشنواره دیوالی در ابعاد وسیع و تقریباً در تمام مناطق هند برگزار می‌شود و پیش درآمد سال نو است. دیوالی حتی در کشورهایی چون تایلند، ترینیداد، سیام و مالایا نیز- اجرا می‌شود البته با تفاوتهایی .

 

 

جشن ببر یا اونام

 

 

از آداب و رسوم هند ، جشن ببر یکی از جشن های معروف وباشکوه هند است که به نام های جشن محصول وجشن اونام نیز معروف است .

 

 

این جشن که یکی از زیباترین جشن های هزار آیین هند است هر ساله در  12 سپتامبر برابر با 211 شهریور خورشیدی در تریشور کرالای هند برگزار می شود.این جشن نوعی شکر گذاری برای برداشت محصول خوب و سالم است. هنرمندان هندی بدنهای کشاورزان و زمین داران و افرادی را که دوست دارند در این مراسم شرکت کنند، به شکل ببر، پلنگ یا شیر نقاشی می کنند.

 

 

چهارمین روز جشن محصول اونام نام دارد. در این روز، شرکت کنندگان خود را با بدن های رنگ شده در هیبت ببر، پلنگ یا شیر آماده میکنند ، و به تقلید از راه رفتن این حیوانات به سمت مرکز نمایش روند.

 مراسم اونام یا جشن محصول در یک منطقه پراز  درخت انجام می شود. حرکت افراد شرکت کنند با آن بدن های رنگا رنگ از میان درختان بسیار  دیدنی و مهیج است.

 

 

این جشن ممکن است بیش از 600 شرکت کننده با بدن های ببری شکل داشته باشد. شرکت کننده ها با حرکات نمایشی و پیچ و تاب هایی که به بدن خود می دهند، سعی در تداعی هیبت، قدرت و حرکات نرم و مرموز این حیوانات وحشی را دارند.

این جشن یکی از پر طرفدارترین جاذبه های توریستی هند به شمار می رود. سال گذشته بیش از 20 هزار شرکت کننده زیر نم نم باران در این مراسم شرکت کرده بودند. کشاورزان بر این باورند  که محصولات آینده خود را از  آسیب های احتمالی حفظ کرده اند.

حرکات گروهی با آن بدن های رنگا رنگ، گل های آویخته به گردن، سبیل های ببری، دندان های نیش بلند و دم های دراز همه و همه با استفاده از رنگ های طبیعی و گیاهی منطقه انجام شده است که به نوعی معرفی محصولات منطقه هم به حساب می آید.آنها این مراسم را تا معبد باستانی Vadakkunnathan که بیش از 100 هکتار زمین سر سبز به شکل یک پارک زیبا دارد، ادامه می دهند.

 

و نکته جالب اینکه  تلویزیون محلی و رسانه ها هند این مراسم را به صورت زنده بر روی آنتن می فرستد. آنها نهایت تلاش خود را برای حفظ میراث فرهنگی و سنتی خود به کار می برند.در این مراسم تابلو های زیادی از تصویر ببر، پلنگ که توسط هنرمندان هندی کشیده می شوند به فروش می رود.آداب و رسوم هند و آیین های باستانی هند برای گردشگران وتوریستان بسیار جالب و حیرت انگیز است با توری که گذشت زمان را احساس نمیکنند .

 

جشنواره رنگ هولی در هندوستان :

 


فستیوال Holi یکی از بزرگترین جشنهای سنتی هندوستان است که هر ساله در آغاز فصل بهار براساس تقویم هندی برگزار میشود و نشان دهنده زنده شدن دوباره طبیعت و فرا رسیدن فصل بهار است که  با اوایل فروردین مصادف میشود.این مراسم رنگ پاشی در هند نشانه شادی مردم  به ادامه زندگی و در واقع خرسندی از پیروزی نیکی ها بر بدیهاست . از دیگر نشانه های این جشن پاشیدن پودرهای رنگی، سطل ها و بادکنک های پر از آب رنگی بر روی یکدیگر است.
این فستیوال به نامهای جشن هولی، جشن رنگ و جشن بهاره نیز معروف است و یکی از قدیمی ترین فستیوالهای هندی است که داستانها و افسانه های مختلف و بسیار جالبی درباره ریشه این فستیوال مطرح شده است. در جشن هولی که ریشه در باورهای اساطیری هندوها دارد مردم هند از کوچک و بزرگ در آن شرکت و شهروندان غیر هندو نیز به نشانه ابراز دوستی و همبستگی در مراسم جشن رنگ شرکت می کنند. امروزه عده کمی از نسل جوان هند از فلسفه جشن هولی آگاهی دارند و تنها آنرا بهانه ای برای برگزاری جشن و شادی می دانند.این جشن دو روز ادامه دارد که سراسر هند تعطیل رسمی میباشد.

 

 

از صبح روز جشن هولی مردم به رقص و شادی و آوازخوانی مشغولند و هرچه به سمت ظهر پیش می رود، مردم به سمت برکه ها و رودخانه ها  و اماکن تفریحی رفته ٬ دور هم جمع می شوند و عصر آن روز غذاها و شیرینی های مخصوص را که از قبل آماده کرده اند و مخصوص این روز میباشد را می خورند و هرچه به شب نزدیک می شود همه جا کم کم خلوت شده و سکوت میشود . جشن سنتی هولی در شهرهای "ماتورا" و "ورینداوان ناندگایون" و "برستار" به صورت مذهبی تری برگزار می شود، به این دلیل که این شهرها منزلگاه کریشنا بوده اند.

 

 

کلمه ی هولی در زبان هندی،به معنی "سوختن" است و در اصل جشن هولی دلالت بر پیروزی خوبی بر بدی دارد و در اکثر مناطق هند، در دو روز که  با نام های "هولی" و "دولتی" یا به زبانی ساده تر، "هولی کوچک" و "هولی بزرگ" برگزار می شود که معمولا پس از انجام عبادت و گذاشتن نشان بر مجسمه ی کریشنا و رادا، مردم با پودرهای رنگی یا بالن های پر از مایعات رنگی که به "گولال" و "آبیر" معروفند، به هم رنگ می پاشند. در حقیقت این جشنواره را می توان جشنواره ی تابناک و درخشان نامید، چرا که رنگهای روشن و متنوعی در آن استفاده می شود٬ هندی ها معتقدند رنگهای روشن زندگی بخش، نیروزا و نشاط آوراست.

 


بر اساس برخی از روایات این جشن در ابتدا به خاطر حاصلخیزی زمین برگزار می شده است، از طرف دیگر این جشن به یمن عشق فنا ناپذیر کریشنا و رادا هم برپا می شده که علاوه بر پاشیدن رنگ و آب به همدیگر، جشن هولی شامل رقص و آواز نیز می باشد و آتش بازی های بزرگ در هر کوچه و خیابانی برگزار می شود با این باور که آتش فضا را از وجود روح های شیطانی پاک می کند و نشانی بر سوزاندن "هولیکا"ی شریر و نابکار(دشمن کریشنا و رادا) بوده است و نام هولی برگرفته از این رسم است.

 

 

پودرهای رنگی این جشن از گیاهانی مانند گیاه نیم، کومکوم، هالدی و غیره تهیه شده اند و بعضی دیگر از این رنگها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند تهیه شده است که از جمله آنها : گلهای درخت شعله جنگل میباشد هندی ها اعتقاد دارند، این پودرها به دلیل دارا بودن خاصیت درمانی و طبیعیی که دارند از بروز بیماریهای شایع ناشی از تغییرات آب و هوا در فصل بهار مانند سرما خوردگی جلوگیری می نمایند و بعضا این بیماریها را درمان می کنند.

 

 

وجود رنگ، سروصدا٬ رقص٬ آواز و پذیرایی در جشن هولی به معنای همراهی، اتحاد، برابری و شادی میباشد و در باور هندوها هیچ جشن دیگری را نمی توان یافت که درس دینی و مذهبی را به همراه هماهنگی اجتماعی ، به این سادگی بیاموزد .

 

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات