جاذبه های گردشگری برتر مراکش

  • 2017-01-30 17:20:35

جاذبه های گردشگری کشور مراکش که قبل از سفر به مراکش بهتر است با آنها آشنا شوید .

 

#شفشاون | #دره تودرا جورج | #ارگ چبی | #جامع الفنا | #موزه اودایاس و باغ های آندالوس

 

ولیلی :

 


وُلیلی به غربی (به عربی : وليلي ( در زبان‌های اروپایی: Volubilis) : یکی از شهرهای باستانی کشور مراکش است. ولیلی در سه کیلومتری باختر شهر مولای ادریس زرهون قرار گرفته است.

 

در دوران باستان ولیلی یک شهر مهم رومی واقع شده در نزدیکی مرز غربی از فتوحات روم در حال حاضر مراکش بود.

شهر ولیلی مرکز اداری استان موریتانی Tingitana بود. به دلیل  حاصلخیزی زمین های  این استان بسیاری از محصول مانند غلات و روغن زیتون تولید می‌کرد که به رم صادر می‌شد .

رومی‌ها در پایان قرن سوم میلادی قسمت زیادی از مراکش را تخلیه کردند اما مردم زندگی در ولیلی را برای قرن‌ها ادامه دادند.

 

 

شفشاون

 

 

«شفشاون» یا «شاون»  شهر تاریخی و زیبای مراکش بر کرانه ساحل مدیترانه و  جنوب تنگه جبل الطارق واقع گردیده .

جمعیت آن در حدود ۳۵ هزار نفر می‌باشد که هر ساله پذیرای جهانگردان زیادی  از سراسر دنیا هستند.  شهرت این شهر به سبب  رنگ آمیزی آبی خانه‌ها و ساختمان‌هایش می‌باشد.

 

 

این شهر ۶۰۰ ساله دیدنی‌های زیادی را در خود جای داده که عمیق‌ترین غار آفریقا ، از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر شفشاون می‌باشد.

در شاون بیش از یکصد هتل برای پذبرایی از گردشگران وجود دارد .

 

 

 دره تودرا جورج :

 

 

در قسمت شرقی کوه‌های اطلس کبیر در مراکش و در نزدیکی شهر تینرهیر (Tinerhir)، دو رودخانه‌ی تودرا (Todra) و دادِس (Dades) در ۴۰ کیلومتر انتهایی مسیر خود در میان این کوه‌های بلند، دره ی عمیقی را حفر کرده‌اند که تودرا جورج نامیده می‌شود. حدودا در ۱۵ کیلومتری شهر تینرهیر این دره به طور خارق‌العاده‌ای، زیباترین شکل ممکن را پیدا می‌کند. در این قسمت از دره، ارتفاع دیواره‌های  آن تقریبا به ۶۰۰ متر می‌رسد و فاصله‌ی دیواره‌های دو سمت این دره از همدیگر فقط ۱۰ متر است در حالی که دیواره‌های صاف و هموار این دره عمیق  در هر دو سمت ۱۶۰ متر ارتفاع دارند.

 

 

گفته می‌شود که این دیواره‌های عظیم سنگی در طول روز به طرزی زیبا و خارق العاده ای  تغییر رنگ می‌دهند. در عمق دره تودرا جورج (Todra Gorge)، رودخانه‌ای جریان دارد که آب بسیار خنکی دارد.

 

 

در یک زمان خاص، آب بسیار زیادی در این رودخانه جاری می‌شود که از اندازه‌ی این دره عمیق کاملا مشهود است که این آب، دل صخره‌ها را شکافته و جریان یافته است.

این رودخانه از زمانی که خشک شده و میزان آب آن کاهش یافته به یک رودخانه‌ی یخچالی تبدیل شده است.

آب این رودخانه  از نهرهایی که از یخچال‌های طبیعی کوهستان بوجود می‌آیند، تامین می‌شود.

 

 

یک جاده‌ی آسفالت که به خوبی نگهداری و تأمییر  می‌شود، در تمام مسیر تینرهیر به  تودرا جورج و مناطق اطراف آن کشیده شده و این مناطق را به همدیگر متصل می‌کند.

 

 

این دره‌ ی عمیق و زیبا به دلیل وجود توقفگاه‌های فراوان، برای پیاده‌رویی کردن و عکاسی، مکان بسیار مناسبی است. این صخره‌های مستحکم با سطح ناهموار خود برای صخره‌نوردان حرفه‌ای فرصتی را ایجاد می‌کنند تا از این طبیعت بی‌نظیر استفاده کنند. گردشگران این منطقه می‌توانند در یکی از هتل‌ها یا کلبه‌های کوچکی که توسط افراد محلی در این دره و در کنار رودخانه ساخته شده‌اند، شب را بگذرانند.

 

 

ارگ چبی :

 

 

تپه‌های شنی ارگ چبی در صحرای آفریقا واقع شده است.

این تپه‌های شنی با ابهت  ۱۵۰ متر ارتفاع  که بسیار زیبا و با شکوه هستند باعث میشود  انسان در سایه آنها احساس کوچک بودن داشته باشد .

ویژگی های خاص ارگ چبی شن و ماسه‌های رنگی نارنجی زیبا و منحصر به فرد آن است.

گشت و گذار در تپه‌های شنی به طور معمول از روستای مرزوگا شروع می‌شود که در لبه ارگ واقع شده است ، که در زیر چند تصویراز  مناظر زیبا تپه های شنی بسیار متحیر کننده و زیبای ارگ چبی و چادرهای و کمپ های گردشگران و بومیان منطقه ، شتر سواری  برای راحتی گردشگران و البته  بسیار مهیج ، بزم و موسیقی های محلی - بومی و  ... گذاشته شده : 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جامع الفنا : 

 

 

جامع الفنا علاوه بر اینکه مهم‌ترین میدان پایتخت مراکش است بلکه بازار آن‌ یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای گردشگری  محسوب میشود که در سفر به مراکش مکانی برجسته است و سالیانه بساری از گردشکران را به خود جذب میکند.

گردشگران در طول روزدراین بازار شاهد آکروبات بازی ، مارگیرها ، مردم با میمون‌ها، و همچنین برخی ازدکه‌های معمولی هستند و همانطور که روز سپری می‌شود سرگرمی‌ها تغییر می‌کند ، در بعد از ظهر و عصرهنگام  میدان بیشتر با قصه‌گوها، پیشگویان، شعبده بازان، و 

دستفروشان داروهای سنتی شلوغ می‌شود و هنگام غروب بازار پر از دکه‌های فراوان مواد غذایی می‌شود و جمعیت به حداکثر خود می‌رسد.

 

تصاویر زیبا و جالب  زیر بخشهای از بازار جامع  الفنا را در طول  یک روز  نشان میدهد :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موزه اودایاس و باغ های آندالوس :

 


این باغ مربوط به قرن بیستم است و داخل ارگ اودایاس قرار گرفته است . داخل باغ می توانید موزه اودایاس ‏را  که اولین اقامتگاه در رباط است و مربوط به قرن 17 می شود را بیابید .

این موزه شامل :  وسایل قدیمی و سنتی ‏مراکشی را از جمله کوسن هایی از جنس ابریشم گل برجسته ، پارچه های حریر و وسایلی از این قبیل  میباشد . در جایی دیگر نیز ‏جواهرات ، آلات موسیقی ، ظروف سفالین و قرآن های تذهیب باستانی به نمایش گذاشته شده اند .‏

در ادامه تصاویری بسیار زیبا از باغ آندالوس و موزه اودایاس گذاشته شده : 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات