کشور سرسبز و تاریخی ارمنستان

  • 2017-02-11 09:31:23

جمهوری ارمنستان ( به ارمنی: Հայաստանի Հանրապետություն، TR)یا ( Hanrapetut'yun هایاستانی هانراپِتوتیون )

 

تاریخچه بوجود آمدن ارمنستان از چند دیدگاه  | تقسیمات ارمنستان باستان  | آب و هوای ارمنستان | جاذبه های گردشی و اماکن دیدنی  ارمنستان | کلیسای جامع  Etchmiadzin | صومعه Khor Virap | معبد Garni | کلیسای Astvatsatsin | قلعه امبرد | صومعه Tatev | بناهای خارجی صومعه Tatev | صومعه Geghard | صومعه Noravank | اپرا تئاتر ارمنستان | صومعه Alaverdi | صومعه Sevanavank | از جمله جاذبه های گردشگری ایروان پایتخت ارمنستان

 

 


ارمنستان یک کشور مستقل در منطقه قفقاز جنوبی اوراسیا ، در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود ، واقع در غرب آسیا میباشد که بر روی "ارتفاعات ارمنستان" قرار دارد  واز غرب به ترکیه، از شمال به گرجستان، از شرق به آذربایجان ، و از جنوب به ایران و آذربایجان نخجوان هم مرز است .
پایتخت این کشور ایروان و کشوری کوهستانی و پر باران است که با خشکی احاطه شده است .
ارمنستان ، کشوری چند حزبی است  که  دولت و ملت آن دموکرات بوده که میراث فرهنگی بسیار غنی و  باستانیی دارد .
در قرن 1 قبل از میلاد ، قدرت ارمنستان با پادشاهی تیگران دوم به اوج خود رسید .
در اواخر قرن 3 و سال های اولیه قرن 4، دولت ارمنستان  مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود انتخاب کرد اولین کشوری بود که مسیحی شد و تاریخ رسمی تصویب دولت به دین مسیحیت سال 301 میلادی بود .
پادشاهی ارمنستان  بین امپراتوری بیزانس و ساسانی در قرن 5 تقسیم شد و در سلسله باگراتونی تحت پادشاهی امیر بگراتونی ارمنستان بزرگ در قرن 9 بازسازی شد و به دلیل جنگ با بیزانس، پادشاهی  او در سال 1045 سقوط کرد .
و بعدها ارمنستان ، با پادشاهی کیلیکیه ارمنستان در سواحل دریای مدیترانه بین قرن 11 و 14 میلادی واقع شد که در بخش بعدی به طور کامل شرح میدهیم .

این کشور سرزمینی است کوهستانی که اکنون تنها بخش شمالی فلات بزرگ ارمنستان  را شامل میشود . سطح ارمنستان را کوهستان هایی دارای چین خوردگی بسیار، آتش فشان های بزرگ، قله‌های مخروطی، دره‌های  تنگ رودخانه‌ای، دریاچه‌ها، چاله‌ها و گودال ها فرا گرفته است.
بیش از 90% اراضی ارمنستان در ارتفاعاتی بیش از هزار متر واقع شده‌اند. سطح این اراضی از دیدگاه ساختاری به سه منطقه تقسیم میشود :  بخش شمال شرق و جنوب شرق که منطقه‌ای است تکتونیک؛ بخش مرکزی که منطقه‌ای آتش فشانی است ؛ بخش جنوب غربی جلگه آرارات که ناهمواریهای آن ناشی از  سیلاب ها میباشد و در جنوب شرق کوه آراگاتس در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر منطقه آتش فشانی ناهمواری دارای چین خوردگی های بسیار قرار دارد ، که رودهای کاساغ و هرازدان آن را قطع کرده‌اند. در بخش شرقی ارمنستان دو گودال و فرورفتگی وسیعی که در ارتفاع ۱۹۱۴۴ متری از سطح دریا قرار گرفته دریاچه سوان واقع است. سوان بلندترین و بزرگ‌ترین دریاچه کوهستانی قفقاز است. در جنوب حوضه سوان منطقه کوهستانی وایوتس دزور و رود آرپا قرار دارد. جنوب غرب ارمنستان شامل چین خوردگیهای وسیع جلگه آرارات است که میان دو منطقه کوهستانی آراگاتس و گغام قرار دارد .

 

 

تاریخچه بوجود آمدن ارمنستان از چند دیدگاه :

 

 

اولین دیدگاه در مورد بوجود آمدن ارمنستان چنین است  که این قوم در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی (قوم آرمن) با اقوام بومی قدیمی تر ساکن در فلات ارمنستان مانند :هوری، اورارتویی، لوویان وهایاسا بوجود آمده است.
 دیدگاه دیگر اینکه  ارمنیان از آغاز در وطن اصلی خود فلات ارمنستان می‌زیستند لیکن از ادغام اقوام گوناگون پدید آمده‌اند. ارمنیان خود را «های» و کشورشان را هایک یا «هایاستان» می‌نامند. 
در مورد پیدایش و نام ارمنیان، موسس خورناتسی در کتاب خود این گونه می‌نویسد که:
«ملت ارمنی بخاطر نام هایک سردودمان ارمنیان خود را «های» می‌نامد اما نامی که دیگر اقوام بر آنان بکار می‌برند یعنی «آرمن» یا «ارمن» از نام «آرام» یکی از اخلاف هایک اخذ گردیده است. از این رو اقوام همجوار کشو ما را به نام او می‌نامند. سورن یرمیان تاریخ‌نگار ارمنی نام «خای» را به سرزمین مشتمل بر استان‌های «هایک بزرگ و هایک کوچک» منتسب می‌کنند که در سنگ‌نبشته‌های «هیتی» بصورت «هایاسا یا خایاشا» آمده است».
در متون کهن ارمنی، هایک را یکی از نوادگان نوح و از دودمان یافث دانسته‌اند. در کتاب موسس خورناتسی آمده است که هایک پس از کشتن بل و در هم شکستن سپاه وی در محل نبرد ملکی بنا کرد و آن را «هایخ» نامید. از این رو تا زمان موسس خورناتسی (سده ۵ میلادی) نیز این ناحیه «هایوتس – دزور» نامیده می‌شد. هایوتس در زبان ارمنی به مفهوم «ارمنیان» و دزور به معنای «دره» است .
برخی از  دانشمندان نام «های» را با واژه «هاتی» که نام حتیان بوده مربوط دانسته‌اند. پیوتروفسکی این نظریه را مستدل و استوار دانسته است. پاتکانوف بر آن بود که «های» در آغاز نام قومی جداگانه بوده که بر دیگر اقوام مجاور برتری داشته و نام خود را به همه آنها داده است. 
در آسیای صغیر به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی در ناحیه هتوشش تختگاه کهن دولت حتیان، کتیبه‌ای متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد کشف شده و این قدیم‌ترین منابعی است که در آن از کشور هایاسا و مردم آن یاد شده است. با کشف کتیبه «حِتی» سده ۱۴۴ قبل از میلاد معلوم شد که سرزمین شمال غرب ارمنستان، هایاسا نام داشته است. «کاپانتسیان» یادآور شده که (سا) و (شا) در زبانهای اقوام آسیای صغیر صورت پسوندی را داشته که مشخص کننده نام سرزمین و محل معینی بوده است. چنین نتیجه‌ای حاصل شده است که وجود دو قوم در تشکیل مردم ارمنستان مؤثر بوده است که یکی از آنها ساکن ارمنستان شرقی و شامل اتحاد قومی «ارمنیا» و دیگری ساکن ارمنستان غربی و شامل اتحاد قومی «هایاسا» بوده است .

 

 

تقسیمات ارمنستان باستان :

 

این کشور به لحاظ تاریخی به سه ناحیه تقسیم شده بود:
ارمنستان بزرگ، ارمنستان کوچک و ارمنستان جدید. تاریخ ارمنستان بزرگ و کوچک به ازمنه قدیم مربوط می‌شود و این دو سرزمین مجزا از همدیگر بودند. ارمنستان بزرگ وسیع تر از دو منطقه دیگر محسوب می‌شد و شامل پانزده ایالت بود .
ارمنستان کوچک یا هایک کوچک در ناحیه غربی ارمنستان بزرگ، در محدوده شمال کاپادوکیه قرار داشت که در شمال شرق آناتولی در محدوده استان سیواس و استان گوموش‌خانه  امروزی می‌باشد .
ارمنستان جدید به سومین ناحیه تاریخی متعلق است که به سده یازدهم مربوط می‌شود و در جنوب غربی ارمنستان کوچک واقع شده بود که به پادشاهی ارمنی کیلیکیه معروف است.

 

 

آب و هوای ارمنستان :

 

 

ارمنستان هوایی ملایم دارد . در تابستان از مناطق جنوبی کشور (فلات ایران)  توده هوای گرمی از مناطق گرمسیری شروع به وزیدن میکند و به فلات ارمنستان می‌رسد. 
این کشور زمستان های سردی دارد و  آسمانی  اغلب آفتابی .
 و میزان بارندگی در ارتفاعات  به ویژه در ارتفاع  ۲۰۰۰ و ۲۱۰۰۰ متری افزایش میابد.
دمای هوای این کشور به شدت به فصول سال بستگی دارد و اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید گروه لاچین سیر خواندن این مطلب را برای دانستن  تغییرات دما در فصول مختلف سال  ارمنستان را به شما توصیه میکند . 
در دشت آرارات متوسط دما در ماه ژوئیه دمای ۲۵+ تا ۲۷+ درجه سانتی گراد و حداکثر آن ۴۲+ درجه سانتی گراد است. در ماه ژانویه دمای متوسط هوا ۵- تا ۷- و حداقل آن ۳۰- درجه سانتی گراد است. 
در مناطق کوهستانی میانه ارمنستان از جمله دریاچه سوان میانگین دمای هوا در تابستان ۱۸+ تا ۲۰+ و در زمستان ۸- تا ۱۲۲- درجه است. 
در اطراف دریاچه آرپا دمای هوا به ۴۶- درجه نیز رسیده است. 
در جلگه آرارات ۲۵۰ روز از سال دما به صفر درجه نمی‌رسد. در مناطق کوهستانی شمار این روزها در سال ۱۵۰ تا ۲۰۰ و در ارتفاعات بسیار حدود ۳۰ تا ۵۰۰ روز است. 
میزان بارندگی در ارمنستان به طور متوسط۵۵۰ میلی‌متر است که در فصل بهار و اوایل تابستان به حداکثر و در نیمه دوم فصل تابستان و نیز زمستان به حداقل می‌رسد. متوسط روزهای آفتاب ارمنستان  طی سال ۲۷۰۰ ساعت میباشد .

 

جاذبه های گردشی و اماکن دیدنی  ارمنستان :

 

 

کلیسای جامع  Etchmiadzin :

 

 

کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان سه قرن بعد از میلاد ساخته شده  و بنای این کلیسا هنوز هم بعد از این سالها مانده است. کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان که نام ملی آن کلیسای واغارشاپات می باشد فقط از سنگ درست شده است و در ساختن  این بنا  به هیچ عنوان از ماده ساروج استفاده نکرده اند.این  کلیسا که از کلیساهای قدیمی ارمنستان می باشد به کلیسا جامع ارمنستان هم شناخته شده می باشد.  کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان به این دلیل که فرهنگ و تاریخ مردم ارمنستان را نشان می دهد ، به یکی از دیدنی های خوب ارمنستان برای گردشگران تبدیل شده است.

 

 

اِچمیادزین (یا اجمیاتزین) با نام رسمی واغارشاپات ، نام یک شهر و همچنین یک مکان مقدس در کشور ارمنستان است. آستان قدس اچمیادزین  که در استان آرماویر ارمنستان در ۲۰  کیلومتری غرب ایروان واقع شده، مرکز کلیسایی ارمنیان و مکانی بسیار مقدس برای ایشان است. جاثلیق کل ارامنه در آنجا زندگی می‌کند . واژه اچمیادزین به معنای ظهور تک‌فرزند (منظور عیسی به‌عنوان تنها فرزند خدا) است، زیرا به باور مردم این کشور ، عیسی خود در آنجا از آسمان به زمین فرو آمد تا مکان دلخواهش را برای ساخت کلیسا نشان دهد.
شهر اچمیادزین که تا پیش از سال ۱۹۴۵ به نام ولاش‌آباد (به ارمنی: واغارشاپات) معروف بود بدست ولاش‌شاه (واغارشاک شاه از دودمان ایرانی پارتی) (۱۴۰ – ۱۱۷) در محل باستانی واردکِساوان بنا نهاده شد . رومی‌ها پس از ویران ساختن آرتاشات در سال ۱۶۳ پایتخت ارمنستان را به ولاش‌آباد منتقل نمودند. پس از اینکه در سال ۳۰۱، مسیحیت به این منطقه آمد، تیرداد سوم شاه پارتی‌تبار ارمنستان دژ وِلاش‌آباد را ویران کرد و بجای آن کلیسای جامع اچمیادزین مقدس را بنا کرد. پس از تبدیل شدن مسیحیت به‌عنوان دین رسمی ارمنستان در سال ۳۰۱ واگارشاپات یا همان اچمیادزینِ بعدی، مرکز دینی کشور نیز به شمار آمد .

 

 

کلیسای جامع اچمیادزین قدیمی ترین کلیساهای ارمنستان و جهان است و از آثار تاریخی ارمنستان است و بدست گریگور لوساگوریچ (گریگور روشنگر) یعنی همان بنیانگذار کیش گریگوری ارمنی ساخته  شده است. در سال‌های اخیر نام شهر اچمیادزین بطور رسمی دوباره به واغارشاپات تغییر کرده است ولی همچنان در نظر عموم همان اچمیادزین شناخته شده .

 

 

صومعه Khor Virap :

 

 

Khor Virap در ارمنی به معنی گودال عمیق است ، این صومعه در قرن هفتم در دشت آرارات ارمنستان ، بسیار نزدیک به مرز ترکیه و نزدیک ترین نقطه در ارمنستان به کوه آرارات که نماد ملی ارمنستان هم است بنا نهاده شد . این صومعه در تاریخ ارمنستان بسیار حائز اهمیت است قدیس حامی ارمنستان بنام سنت گریگور لوساووریچ در سیاه چال عمیقی برای مدت 13 سال توسط پادشاه Trdat سوم زندانی بود ، با توجه به افسانه ارمنی ها زمانی که Trdat سوم در بند بیماری گرفتار بود بعد از آزادی Saint Gregory از زندان توسط وی شفا یافت و در سال 301 میلادی مسیحی شد.

 

 

 

کلیسای اصلی در خیابان Astvatsatsin در اواخر قرن 17 میلادی و کلیسای کوچکتر در خیابان Gevorg  در سال 642 میلادی توسط Nerses سوم ساخته شد . در خیابان Gevorg زندانی ساخته شد که این زندان همان جایی بود که سنت گرگوریبه مدت 13 سال قبل از بیماری پادشاه Trdat سوم در آنجا زندانی بود . و بعد شفا پادشاه توسط سنت گرگوریبه ، پادشاه به طور رسمی ارمنستان را به عنوان اولین کشور مسیحیت در سال 301 میلادی اعلام کرد .

 

 

معبد Garni :

 

 

معبد گارنی (Garni Temple) در 32 کیلومتری جنوب شرقی ایروان واقع شده است . گارنی نام یکی از آثار باستانی در استان کوتایک ارمنستان ،  و همچنین نام روستایی در  نزدیکی این معبد است.ساختمان گارنی را از دوران مهرپرستی دانسته‌اند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده بود. مهرابه‌ها یعنی همان پرستشگاه‌های مهرپرستان، در سراسر غرب آسیا و همچنین قاره اروپا وجود دارند . مهرپرستی یک دین باستانی ایرانی بود که از ایران به سوی غرب تا انگلستان نفوذ کرد. تنها نیایشگاه غیرمسیحی بازمانده درکشور ارمنستان نیایشگاه گارنی است. مهرابه گارنی در سال ۷۷ پس از زایش مسیح یعنی در دوره یونانی مآبی ساخته شده و تنها نیایشگاه یونانی مآب در ارمنستان امروزی است. نیایشگاه گارنی در سال ۱۶۷۹ بر اثر زمین لرزه خراب شد و در دهه ۷۰ بازسازی شد.

 

 

مردم ارمنستان به اشتباه می‌اندیشند که معبد گارنی مربوط به زرتشتی‌هامیباشد  ولی به دلایل زیر این دیدگاه درست نیست :
۱- هیچ اثری از آتش، خاکستر و دودزدگی دیوارها که نشانه روشن شدن آتش در داخل معبد باشد پیدا نشده است.
۲ – فرم ساختمانی شباهت بسیار زیادی  با نیایشگاه‌های یونانی – رومی دارد و در درون آن جایگاه قرار گرفتن مجسمه (بت) وجود دارد.

 

 

 

«حمام گارنی» یک نمونه از معماری‌های شهرنشینی روزگار باستان است و از پنج بخش تشکیل شده : سالن ورودی ، اتاق رختکن، دو حمام و یک بخش گرم‌ خانه یا کوره است. ارزش آنجا به این دلیل میباشد که موزاییک‌ های سالن ورودی سنگ فرش میباشد و متأثر از نقش ‌های استوره‌ای یونان است. پیرامون ناحیه گارنی یک مجموعه عالی از بناهای یادبود است که شامل کلیسا و «جنگل خسرو» است، که بعد از معبد گارنی ساخته شدند. «جنگل خسرو» در سده‌ی چهارم میلادی (از سال ۳۳۸ تا ۳۳۲ میلادی) به‌وسیله خسرو برای ایجاد یک مکان  مناسب برای شکار، گردش و مانور نظامی‌ ساخته شد.

تصاویر فوق العاده زیبایی از این جنگل طبیعی را در بخش پایین مشاهده میکنید :

 

 

 

 

 

 

قلعه امبرد

 


این قلعه سنگی در عصر برونز دوره اورارتو بنا شد. و در زمان خودش دژی قدرتمند بود که امروزه به خرابه ای تبدیل شده .به تحریر برخی منابع، این قلعه در زمان قدیم به عنوان استراحتگاه پادشاهان استفاده می شد. برخی از قسمت های دیوار قلعه در قرن هفتم ساخته شد که از تصرفات  خانه اشرافی کانستراکان بود. بعد از ۴ قرن ، اطراف قلعه و خود قلعه به پهلوانی فروخته شد و دوباره توسط بهرام پهلوانی بازسازی شد. همانطور که در خاطرات گریگور مجیستروس پهروونی نوشته شده است، بهرام کلیسای سنت استاتساتسین را در سال ۱۰۲۶ ساخت که سنگ های ضخیم و مستحکم در آن استفاده شده بود و سه دژ بر بالای دره عمیق و باریک آرخاشن  نیز بنا نهاد. اگرچه این سبک معماری برای ارتش بسیار غیر معمول بود، یک حمام نیز در آن زمان ساخته شد که به همراه شیر آبش تا کنون دست نخورده ماند. قلعه امبرت در سال ۱۰۷۰ توسط ترک سلجوخ مورد حمله قرار گرفت و او آن را به سبک ارتشی تبدیل کرد. دیوار¬ها دوباره ساخته شدند و درون و بیرون قلعه نیز دوباره بازسازی شد. واشه واچوشیان اشراف زاده قلعه را خرید و در کمترین زمان  آن را به محل دفاع تبدیل کرد. در سال ۱۲۳۶ منگل ها قلعه را تصاحب کرده و دژ های آن را تخریب نمودند. تا قرن بیستم، آنجا دست نخورده و خرابه بود تا زمانی که دوباره بازسازی و حفاری آغاز شد.
خرابه های قلعه امبرت دارای ۱۶۰۰ متر مربع می باشد دیوار¬های این بنا از بازالت (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. دیوار ها طوری ساخته شده اند که به راحتی بتوان به دشمنان حمله کرد. داخل قلعه از سه طبقه تشکیل شده بود که هر طبقه توسط قطعات چوبی محکم از یکدیگر جدا شده بودند. در طبقه اول و دوم ۵ اتاق وجود داشت که هر کدام به اتاق بعدی راه داشتند. یک راهروی عجیب و غریب ۳ اتاق تودرتو را از یکدیگر جدا می ساخت. در طبقه سوم، اتاق های خصوصی قرار داشتند که اشرافیان از آن استفاده می کردند. این نوع معماری تا قبل از قرن هفتم و اولین ساخت قلعه به فکر کسی نرسیده بود. 
تحقیقات نشان داده اند که در زمان های گذشته این قلعه شامل مبلمان و چیدمان بسیار زیبایی بوده است. چراغ های اتاق ها، دستگاه بخور و دیوارها همه  از نقره، برونز و پارچه های ابریشم درست شده بودند.

 

 

صومعه Tatev

 


صومعه tatev ( به ارمنی: Տաթևի վանք) ارمنستان در قرون وسطی در سال های بین 895 تا 906 و در منطقه سیونیک ( syunik ) و در روستایی با همین نام در جنوب شرق ارمنستان واقع شده است.
در صد سال گذشته این صومعه نه تنها مرکز معنوی سیونیک بوده بلکه مرکز مهم علمی، فرهنگی و آموزشی ارمنستان بوده است. این صومعه در حال حاضر شامل یک مجموعه توریستی بزرگ است.در سفر به ارمنستان اگر مایل هستید  طولانی ترین تله کابین جهان را ببینید حتمأ از صومعه تاتو دیدن کنید .تله کابین صومعه  قابل توجه ترین تله کابین که رکورد دار در گینس جهانی می باشد به عنوان طولانی ترین تله کابین جهان در این منطقه توجه ها را به خود جلب میکند. با توجه به اینکه کلیسای تاتو مهمترین و شناخته شده ترین منطقه گردشگری در استان سیونیک است ارامنه با ساخت این تله کابین از روستای هالیدزور به تاتو کشیده شده است و برای سهولت دسترسی کلیسا مورد استفاده قرار می گیرد. آنها نام این تله کابین را بال های تاتو نام نهادند.

 

 

 

دیگر جاذبه ی این منطقه وجود پل “Satani Kamurj” و دیگر مناظر طبیعی ساخت دست بشر می باشد. صومعه تاتو و مناطق مجاور آن در سال 1995 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

 

 

در قرن های 14 و 15 صومعه تاتو مهمترین مرکز آموزشی ارامنه محسوب می شد. در این مرکز آموزشی به ترویج علم، مذهب، فلسفه و تکثیر کتاب ها و پیشرفت نقاشی مینیاتور پرداخته شده بود.
صومعه تاتو دارای چهارچوب طلا کوب می باشد که انجیل روی آن ذکر شده است. درب کلیسای تاتو یک منبت کاری بسیار زیبا با الگوهای گل های زیبا حک شده است. قبل از اینکه صومعه تاتو محل عبادت مسیحیان باشد به عنوان یک معبد بت پرستی از آن استفاده می شد. در قرن نهم با کمک‌های مالی شاهزاده فیلیپ سیونیک، کلیسای جدیدی در نزدیکی کلیسای قدیمی تر ساخته شد. با گذر زمان و افزایش اهمیت اقتصادی و سیاسی این کلیسا، ساختمان قدیمی دیگر احتیاجات را برآورده نمی کرد، بنابراین هوانس (جان) با جلب حمایت‌های مالی شاهزاده آشوت توانست کلیسای جدیدی را بنا کند. در طی سال ها بر اثر هجوم نیروهای نظامی کلیسا و ساختمان های اطراف آن تخریب گردید ولی در فاصله زمانی کوتاهی مجدد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این صومعه بار ها و بارها از طرف سلجوقیان، مغول ها تیمور لنگ ، تیموریان، آقا محمدخان قاجار مورد حمله و تجاوز قرار گرفت. بعد از یک زلزله شدید در سال ۱۹۲۱، گنبد کلیسا سنت پل و پیتر و برج ساعت تخریب شدند. اخیرا این کلیسا بازسازی شد اما برج ساعت همچنان در همان وضعیت به سر می‌برد.
صومعه تاتو از سه بخش با نام‌های سنت پل و پیتر، سنت گریگوری روشن‌گر و سنت مری تشکیل شده است، و بخش‌هایی مانند کتابخانه، سالن غذاخوری، برج ناقوس کلیسا، حجره های راهبان، مقبره و ساختمان‌های اداری در صومعه تاتو دیده می‌شود. قدیمی ترین بخش به جا مانده از صومعه تاتو ساختمان کلیسای سنت پل و پیتر است، که با نام کلیسای حواریون نیز خوانده می شود. ساختمان کلیسا از یک گنبد مرکزی، دو ستون و قربانگاه تشکیل شده است. دیوار های داخلی و خارجی از سنگ های برش خورده تزیین شده است. و جالب تر از همه اینکه مقبره گریگور تاتواتسی، آخرین سنت مقدس کلیسای حواریون ارمنی نیز در این کلیسا واقع شده است.

 

بناهای خارجی صومعه Tatev

 

گاوازان یا ستون جنبان

 


گاوازان یک ستون ۸ متری با یک صلیب خاچکاریست که وقف ترینیتی مقدس شده است. این ستون متعلق به قرن ۱۰ میلادی است و در جنوب کلیسا قرار دارد. صلیب روی ستون زودتر از قرن ۱۸ به آن اضافه نشده، اما گمان می‌رود که بر اساس صلیبی مشابه و اولیه ساخته شده است. هدف اصلی ساخت این ستون ، آگاه شدن از وقوع زلزله بوده و پس از وقوع زلزله و حرکتش ، آن را به حال اول بر می‌گرداندند.  

راه های دسترسی به کلیسا تاتو :


برای رسیدن به کلیسا می توانید از خیابان تیگران متس ایروان بروید و در پشت ایستگاه گام/راسیا با مینی بوس به شهر گوریس بروید این مینی بوس ها حدود 4 تا 5 ساعت در مسیر هستند و هزینه ای که از شما طلب می کنند در حدود 5000 درام خواهد بود. از دیگر وسیله ای حمل و نقل به روستای سیونیک می توان از اتوبوس نام برد که هزنیه ای حدود 500 درام را برای شما دارد.
 

تله کابین بال های تاتو :


راحترین وسیله و البته پر هزینه ترین وسیله برای رسیدن به صومعه تاتو تاکسی است هزینه ای در حدود 30000 درام برای شما دارد.
اگر برای رسیدن به صومعه تاتو از ایران در حال حرکت هستید، فاصله زمینی از مرز مشترک بین ایران و ارمنستان حدود سه ساعت است.


صومعه Geghard 

 


صومعه گغارد (Monastery of Geghard) اولین کلیسای غاری دنیا که در چهل کیلومتری ایروان ، ارمنستان واقع شده است . صومعه گغارد (به معنی سرنیزه) با معماری منحصر به فرد خود در استان کوتایک(Kotayk) ، ارمنستان واقع شده , این کلیسا در واقع بخشی از کوه مجاور است که تراشیده شده و در میان صخره ها و دره ای زیبا احاطه شده است(2 بخش دررونی و بیرونی کوه). گغارت به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو ثبت شده است. گغارد درون دره ای خوش منظره در فاصله 9 کیومتری از معبد گارنی( garni ) نهفته است ،این کلیسا نام خود را از نیزه مقدسی که مسیح در زمان مصلوب شدن به وسیله آن مجروح شده گرفته است . بنا به روایات نیزه نیز در اینجا نگهداری می شده اما هم اکنون در خزانه مقدس در کلیسای مادر یعنی اچمیادزین (Echmiadzin) قرار دارد . 

 

 

ساختمان این صومعه جذاب ، از گرانیت سخت کنده کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی می باشد که در صخره و دره ها بنا شده اند. بنا بر افسانه ها ،گغارد در قرن 4 بنا گذاشته شد.در هر حال قدمت این کهن ترین کلیسای غاری شکل ، به قرن 7 باز می گردد .در آن زمان به Ayrivank (غار و صومعه) نام داشته که بخشی از آن توسط حمله اعراب در سال 923 سوزانده شد. در جوار صومعه ، در سمت چپ بر روی تپه ، سلول های رهبانی غار مانندی که توسط راهبان ساخته شده اند قابل رویت است. درخت ها با پراکندگی نقطه وار تا طرف دیگر صومعه در نزدیکی رودخانه امتداد دارند . بنا به روایات اگر دعا و یا آرزو ای دارید باید تکه ای از پارچه لباس خود را به درختی در نزدیکی صومعه گره بزنید ، تا آرزویتان به حقیقت بپیوندد. در داخل صومعه گغارت دو کلیسا ساخته شده در قرن 13 وجود دارند. ساختار اصلی یعنی کلیسا Surp Astvatsatsin (مادر خدای مقدس) در 1215 ساخته شده ، ورودی مجاور که تقریبا بزرگتر از کلیسا می باشد با سقف پیچیده و حکاکی شده ( داری 9 قوس )در سال های 1215-1225بنا شده است، بیرون کلیسا بالاتر از درب جنوب ، نشان خانواده شاهزاده زاکاریان وجود دارد. این نماد شیر سلطنتی همانند نماد های سلطنتی اقوام شرقی است. در سمت راست راهرو، دو ورودی سنگی وجود دارد. ورودی سمت چپ (ساخته شده در سال 1240) شامل حوضچه ای می باشد که از آب چشمه پر میشود .آب این چشمه مقدس بوده و خوش شانسی می آورد .روایت است که پاشیدن مقداری از این آب بر بدن پوست را جوان میکند . در سمت راست کلیسای کوچکی وجود دارد که در سال 1263 ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده Papaq Proshian و همسرش ، Hruzakan است بر روی این مقبره نشانی یک شکل دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است. در سمت چپ پله هایی سنگی بر روی تپه 10 متری ، کلیسا کوچک تراشیده شده از سنگ خام بنا شده است . با توجه به اینکه این کلیسای کوچک از سنگ اطراف حک شده است ، ابعاد آن خارق العاده است.آکوستیک آنجا نیز بسیار شگفت انگیز است. در گوشه دریچه ای وجود دارد که رو به کلیسای پایین است.. در سمت راست کلیسا پله های وجود دارند که به سلول های راهبان منتهی می شوند. در این مسیر همچنین خاچکار های(صلیب حکاکی شده از سنگ) متعددی وجود دارند. در خارج از صومعه مکانی مخصوصی برای مراسم قربانی نیز وجود دارد.. بدون شک بازدید از صومعه گغارت ، با سنگ برش ها و مقبره های منحصر به فردش ، که به خوبی حفظ شده و نمونه کاملی از معماری قرون وسطی ارامنه مسیحی و هنر تزئینی آنان است ،و یکی از فراموش نشدنی ترین خاطرات شما را در طول سفر ارمنستان خواهد بود.

 

 

صومعه Noravank

 

 

صومعه نوراوانک  در لغت به معنی صومعه جدید می باشد که یک صومعه ارمنی مربوط به قرن 13 واقع در 122 کیلومتری ایروان در یک تنگه باریک در کنار رودخانه اماگو در نزدیکی شهر یغگنادزور ارمنستان است . این صومعه دارای ارتفاع زیاد و با آجرهای قرمز رنگ میباشد . در برخی منابع به عنوان صومعه اماگو نیز مشهور می باشد . هم چنین صومعه نوراوانک به شهر گوریس نیز نزدیک است و دسترسی دارد .
صومعه نوراوانک در سال 1205 توسط اسقف هوانس  در نزدیکی شهرستان کاپان امروزی در استان سیونیک ساخته شده است و محل اقامت شاهزاده ها بوده است.

 

اپرا تئاتر ارمنستان

 


اپرا و باله ملی تئاتر دانشگاهی ارمنی  در ایروان به طور رسمی در تاریخ 20 ژانویه 1933  افتتاح شد. این ساختمان توسط معمار ارمنی الکساندر تامانیان طراحی شده و  شامل دو سالن کنسرت : سالن کنسرت آرام خاچاطوریان و سالن اپرا و باله ملی تئاتر الکساندر Spendiarian است . 

 

 

پس از بنیاد تئاتر ،بزودی یک گروه باله تاسیس شد.دریاچه سوان توسط پیوتر ایلیچ چایکوفسکی و اجرای باله برای اولین بار در سال 1935 رخ داد . 
تئاتر در سال 1938 ، پس از به نام الکساندر Spendiaryan ، آهنگساز بزرگ ارمنی نویسنده  Almastاپرا بود که در سال 1933 برای اولین بار در تئاتر انجام شد. فاز 2 ساخت و ساز در سال 1940 با توجه به طراحی تامانیان و تحت نظارت پسر او به پایان رسید. کار ساخت و ساز در مقیاس بزرگ تا سال 1953 به کار گرفته شد ، هنگامی که ساختمان در نهایت با شکل کنونی خود کامل شد.

 

 

در محوطه اپرا حوضچه ای به شکل دریاچه سوان طراحی شده که در تابستان به همراه کافه ها و بارهای روباز و موزیک زنده حال و هوای خاصی را یجاد می کند. قسمتی از این دریاچه در زمستان تبدیل به پیست پاتیناژ و اسکیت روی یخ می شود، که محلی برای تفریح دخترها و پسرها می شود.

 

صومعه Alaverdi

 


صومعه Alaverdi یکی از قدیمی ترین و مستحکم ترین صومعه هایی است که در ارمنستان وجو دارد. صومعه ها و عبادتگاهها در ارمنستان از جایگاه ویژه ای برخوردارند چرا که مردم ارمنی آنجا را مکانی مقدس میدانند.
این صومعه زیبا در قرن 11بنا شده است. و قدمتی هزار ساله دارد و در چند قدمی تلاوی واقع شده است.
آلاوردی بلند ترین کلیسای ارمنستان است و به همین دلیل به دشت رود آلازانی اشراف دارد. عدم استفاده از ریزه کاری و تزئینات در نمای بیرونی این صومعه با عث شده که این کلیسا جلوه تاریخی و ابهت خاصی داشته باشد و به جای آن در نمای بیرونی صومعه آلاوردی از طاقچه های سنگی استفاده شده.
این کلیسا بارها مورد بازسازی مرمت و واقع شده است که خوشبختانه بعد از این بازسازی ها بافت اصلی خود را از دست نداده و همچنان به شکل قبلی خود باقی مانده .


صومعه Sevanavank

 

 

یک مجموعه صومعه حواری ارمنی واقع در استان گغارکونیک، ارمنستان می‌باشد. ساخت و ساز این ساختمان در سده ۹ام میلادی به پایان رسید. این صومعه در نزدیکی شهر سوان  و در شمال غربی ساحل دریاچه سوان قرار دارد.

این صومعه در سال ۸۷۴ میلادی توسط شاهدخت ماریام دختر آشوت یکم بنا شده است

 

 

از جمله جاذبه های گردشگری ایروان پایتخت ارمنستان :

ایروان 
دریاچه سوان
معبد گارنی
کلیسای گغارت
دره گل ها
ساختمان اپرا
گاسگاد معروف به هزار پله
هامالیر ( مجتمع فرهنگی ورزشی )
پارک دنیای آب ایروان
بنای یاد بود قتل عام ارامنه
موزه ماتناداران
موزه قلعه اربونی ارمنستان
گالری ملی ارمنستان
خانه و موزه سرگئی پاراجانف

 

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات

  • ایرانی

    2017-08-06 23:15:06

    ارمنستان کشور خیلی زیبایی است مردمان مهمانواز دارد مثل ایران خودمون و غذا های سنتی اش خیلی خوشمزه است ارمنستان مثل کشور های اوروپایی است