باکو ، شهر بادها

  • 2017-02-15 18:26:02

شهر باکو 

#تاریخچه | #آب و هوای باکو |  #بهترین زمان برای  سفر به باکو | #اطلاعات آب و هوایی باکو در ماه های سال | #10 جاذبه برتر توریستی باکو | #شهر قدیم باکو | #بلوار ساحلی باکو | #قصر شیروان شاه | #برج دختر | #پارک مفاخر | #میدان فانتین | #میدان فانتین | 

#مرکز فرهنگی حیدر علی اف | #موزه فرش آذربایجان | #برج های شعله | #موزه ملی تاریخ آذربایجان

 

 

باکو بزرگترین شهر جمهوری آذربایجان و همچنین بزرگترین  شهردر سواحل دریای خزر و قفقاز است و 28 متر (92 فوت) پایین تر از سطح دریا بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آببشوراندر نزدیکی خلیج باکو  قرار دارد  و دسترسی به منابع زیر زمینی از جمله نفت را مقدور ساخته و از این رو باکو یکی از منطق نفت خیز جهان محسوب میشود .
در آغاز سال 2009، جمعیت شهری باکو ، بیش از دو میلیون نفر تخمین زده شد .
به طور رسمی حدود 25 درصد از تمام ساکنان این کشور در منطقه شهری باکو زندگی می کنند .
باکو به یازده منطقه اداری از جمله عزیزبایف، بیناغدی، قاراداغ، نریمانف، نسیمی، نظامی، صبالی، صابونچی، ختایی، سوراخانی و یاسامالو 48 شهرک تقسیم میشود .
شهرهای بنا شده در جزایری از مجمع الجزایر باکو و شهر صخره های نفتی  یا شهر داشلاری که در دریای خزر ساخته شده است و در 60 کیلومتری (37 مایل) باکو قرار داردند جزء این 48 شهرک میباشند .
یونسکو شهر داخلی  باکو به همراه قصر شروان شاه و قلعه دختر  را، به عنوان یک میراث جهانی در سال 2000 ثبت کرد .
با توجه به رتبه بندی جهانی ، باکو در میان ده مقصد شهری برتر جهان برای شب زنده داری انتخاب شده است .
این شهرستان مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی آذربایجان است .
بسیاری از موسسات مهم آذربایجان در این شهر قرار دارند .
بندر بین المللی تجارت دریایی باکو هر ساله قادر به تجارت دو میلیون تن کالا و محموله های فله میباشد .
در سال های اخیر، شهرباکو به محلی برای  برگزاری رویدادهای بین المللی مهم تبدیل شده است .
این شهر در سال 2012 میزبان پنجاه و هفتمین مسابقه آواز یوروویژن و در سال  2015 میزبان بازی های اروپایی یورو 2016 ،و در سال 2017 میزبان برگزاری 4 بازی همبستگی کشورهای اسلامی و یورو 2020 خواهد بود .
این شهر به دلیل وزش بادهای تندی که دارد به  "شهر باد" مشهور است .

 

 

تاریخچه :


باکو از نام شهری ایرانی به نام  باد-کوبه  گرفته شده و به معنی "شهر باد زد" میباشد .
که در آن بد به معنای "باد" و کوبه در فعل ریشه کوبیدن است ، بنابراین  به جایی که باد قوی و تند در آن میوزد اشاره دارد .
در واقع، این شهر به طوفان  و برف شدید  و بادهای سخت در زمستان مشهور است  و به این دلیل نام مستعار این شهر به نام " شهر باد " معروف شد .
تاریخچه قومی توضیح می دهد که باکو از کلمه  Baghkuy، نشأت گرفته و به معنی "شهر خدا" میباشد ، باگا (در حال حاضر بغ باغ) و KUY کلمات فارسی قدیم هستند که به ترتیب به معنی  "خدا" و "شهر" است .
نام Baghkuy ممکن است از باغداد ( "خدادادی") که یک کلمه قدیم  فارسی بنام  "داد" است در گرفته شده باشد .
در منابع عربی  شهر باکو را به عنوان ، Bakukh، Bakuya و Bakuye، میشناسند بنابراین از تمام این نام ها  این نتیجه حاصل میشود که نام این شهر از یک نام فارسی گرفته شده باشد .

 

آب و هوای باکو

 

 

 

ماه  ژانویه  فوریه  مارس  آوریل  مه  ژوئن  ژوییه  آگوست  سپتامبر  اکتبر  نوامبر  دسامبر  میانگین سالیانه  
میانگین بیشینه   c°٦.٦ ٦.٣ ٩.٨ ١٦.٤ ٢٢.١ ٢٧.٣ ٣٠.٦ ٢٩.٧ ٢٥.٦ ١٩.٦ ١٣.٥ ٩.٧ ١٨.١ 
میانگین کمینه    c° ٢.١ ٢ ٤.٢ ٩.٤ ١٤.٩ ١٩.٧ ٢٢.٢ ٢٢.٩ ١٩.٤ ١٣.٦ ٨.٨ ٤.٨ ١٢ 

 

 

 

 بهترین زمان برای  سفر به باکو

 

 

زمستان‌های باکو بسیار سرد است اما خیال نکنید چون باکو زمستانی سخت دارد لابد تابستانش هم خنک است.

در تابستان هم دمای هوا بالا میرود .با توجه به برگزاری نوروز در آذربایجان و طراوت نسبی هوا و شاد بودنِ مردم، بهار برای سفر به آذربایجان بسیار مناسب است.

در بخش پایین  تصاویری از ایام نوروز در باکو را مشاهده میکنید البته این تصاویر بخش های کوچکی از برگزاری مراسم شاد و با طراوت نوروز در باکو است .

 

 


10 جاذبه برتر توریستی باکو 

 

1 – شهر قدیم باکو 

 

 

بافت شهری قدیمی باکو که در بین قرن 11 تا 19 میلادی ساخته شده است و یکی از مکان های دیدنی شهر پایتخت آذربایجان میباشد .
در ایچری شهر یا همان شهر قدیمی که از زمان پارینه سنگی محل سکونت انسان های اولیه بوده است بعد ها  میزبان فرهنگ ها و تمدن های مختلفی در قلب خود بوده .
از جمله این تمدن ها میشود به  تمدن های ساسانیان ، زرتشتی ، شیروانی ، ایرانی ، عثمانی ، روسی و عربی اشاره کرد.
ایچری شهر 2 کاروان سرای بزرگ قدیمی دارد ، 23 محله ی زیبا ،  3 چشمه آب ، میدان بازار و ... که جذابترین آنها قلعه دختر است .
این شهر داخل شهر باکو ، پایتخت آذربایجان قرار دارد که به آن ارگ باکو نیز گفته میشود در شمال غربی خلیج ، شهر باکو قرار دارد و جز دیدنی ترین مکان های باکو میباشد و اگر قصد سفر به دیدنی های باکو را دارید حتمأ به دیدن ایچری شهر بروید و سعی کنید برنامه ریزی منظمی برای سفرتان داشته باشید. با سفر به این شهر قدیمی گویی سفر کوتاهی به دل تاریخ داشته اید  و به تجربیات تاریخی زیادی دست میابید. همچنین آثاری از زندگی ایرانی در این شهر وجود دارد .
 این شهر قدیمی زیبا ، میان دیوارهای  کنگره‌دار محصور شده . و با گردش در خیابان‌ها و کوچه‌های باریک آن  و مشاهده معماری سنگی زیبای بناها، رستوران‌های کوچک محلی، سوغاتی‌فروشی‌های نقلی و موسیقی فولک آذری که همه جا شنیده می‌شود حس خوبی به شما دست میدهد.

 

 

2 –بلوار ساحلی باکو

 

 

بلوار باکو، در خیابان اصلی شهرقرار دارد ؛ این بلوار ، بلوار  طولانی و بلندی در امتداد دریای خزر است که در آن کافه‌های مختلف و بزرگ و کوچک  ، فواره‌های دیدنی و فضاهای سبز وجود دارد که موجب شده محلی برای دور همی و  پاتوق عصرگاهی اهالی باکو باشد و به این خاطر جزو جاذبه‌های دیدنی باکو به شمار میرود . چند ساختمان مدرن و شیک هم در نزدیکی‌های این بلوار وجود دارد که ‌ از جمله این ساختمان ها مرکز تجارت باکو، مرکز خرید چهار طبقه ،  پارک بلوار و مرکز بین‌المللی موغام هستند .در نزدیکی این بلوار منطقه  جذابی برای خرید در باکو هم قرار دارد . در امتداد بلوار  ایستگاههایی برای کرایه دوچرخه وجود دارد  که میتوانید در امتداد بلوار و کنار دریا دوچرخه سواری کنید که بسیار مفرح است .

 

 

3 –قصر شیروان شاه

 


قصر شیروان شاه از دیدنی‌های باکو در شهر قدیم است. در سده‌های میانه، سلسله شروانشاهان بر آذربایجان حکومت می‌کردند و این قصر زیبای ماسه‌سنگی  محل سلطنتشان بوده. وارد حیاط اصلی کاخ که بشوید، دروازه کوچکی سمت چپ

می‌بینید که به دیوان‌خانه می‌رود. دیوان‌خانه ساختمان گنبدی‌شکل هشت ضلعی است که شروانشاه خلیل الله اول جلسه دیوان خود را اولین بار در آنجا تشکیل داد.پس از بازدید از طاق‌های سنگی و کنده‌کاری‌های ظریف قصر از مسجد

کاخ هم دیدن کنید  که سه ورودی مختلف دارد: یکی برای شاه، یکی برای زنان و یکی برای کارکنان قصر. بهتر است از راهنمای صوتی انگلیسی هم استفاده کنید که اطلاعات کامل و جالبی در مورد تاریخچه قصر می‌دهد.

تصاویری از این کاخ بسیار زیبا و تاریخی را مشاهده میکنید .

 

 

4– برج دختر

 

 

برج دختر که آذری‌ها به آن قیز قالاسی و در انگلیسی به آن مِیدن تاور می‌گویند، مهم‌ترین نماد تاریخی شهر باکو است. از بام این برج ۲۹متری می‌تواندیدنی‌های باکو به خصوص شهر قدیم و خلیج باکو را تماشا کرد و عکس‌های پانورامایی گرفت. بنای اولیه برج بیشتر از ۱۰۰۰۰ سال قدمت دارد، اما سازه فعلی به قرن ۱۲۲ برمی‌گردد. اسم این برج باعث شده داستان‌های عجیب و غریب و افسانه‌های جالبی در موردش گفته شود که در بیشترشان رد پای یک دختر شاه پریان دیده می‌شود. برج دختر با ۲۹ متر ارتفاع و ضخامت ۵متری دیوارهایش، در زمان خودش سازه باورنکردنی و شگفت‌انگیزی بوده است. در بخش بعدی از نماها و بعدهای مختلف این قصر شگفت انگیز و همچنین طرح های پیشنهادی برای بازسازی آن ، تصاویری در اختیارتان قرار گرفته است :

 

 

تصاویر 3D که در بخش پایین مشاهده میکنید ، تصاویر پیشنهادیی هستند برای بازسازی  قصر دختر که بسیار جالب هستند :

 

 

5 –پارک مفاخر

 


این پارک هم  یکی از مراکز تفریحی باکو و هم یکی از دیدنی‌های باکو میباشد . اینجا در اصل یک قبرستان شهری است که با قرار دادن درخت‌ها و گل‌ها و فضای سبز ، به پارک شده است.

تعداد زیادی از مهم‌ترین ، بانفوذترین ، مفاخر آذری از رییس‌جمهورها تا دانشمندها و هنرمندان در این قبرستان دفن شده‌اند که از جمله آنها میتوان به : حیدرعلی‌اف، رییس‌جمهور محبوب آذربایجان؛ عظیم عظیم‌زاده، نقاش؛ رشید بهبودف، خواننده

مشهور اپرا؛ لیلا بدیربیلی، بازیگر؛ المیرا غفورف، وزیر امور خارجه و خیلی‌های دیگر که تعدادشان به ۲۰۰ نفر می‌رسید اشاره کرد. این قبرستان در سال ۱۹۴۸ ساخته شده و یکی از مکان‌های مورداحترام آذری‌ها است.

 

 

6 –میدان فانتین

 

 

میدان فانتین یکی از شادترین مکان‌های دیدنی باکو است که محلی برای خرید، پیاده‌روی، گپ زدن و غذا خوردن باکویی‌ها محسوب می‌شود. به خصوص برای کودکان که محل شادی برایشان محسوب میشود .اگر در یکی از رستوران‌ها یا کافه‌های روباز میدان بنشینید و همینطور که مردم را تماشا می‌کنید، کباب بخورید و چای  بنوشید بسیار لذت بخش خواهد بود. چرخی میان مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی دور میدان بزنید، خرید کنید . شب‌ها نورپردازی فواره‌ها و حرف زدن محلی‌ها میدان را جذاب‌تر می‌کند. سوژه‌های خوبی هم برای عکاسی در اختیار خواهید داشت از جمله آنها : نمای بیرونی موزه نظامی گنجوی که با مجسمه‌های زیبا تزئین شده و مجسمه برنزی زن جوان آذری با چتر بیرون رستوران مک‌دونالد میباشد .

 

 

7 –مرکز فرهنگی حیدر علی اف

 


این سازه حیرت‌انگیز مدرن‌ترین دیدنی باکو است؛ و اثر طراح و معمار برجسته‌ و مشهوری بنام زاها حدید که با فرم دهی به اشکال انتزاعی، موج‌های جالب و انحناهای چشم‌نواز ایجاد کرده. طراحی فوق‌العاده بنا در کنار رنگ سفید و شفافش، باعث شده خیلی‌ها فقط برای دیدن نمای ساختمان به اینجا بیایند. اگر به عکاسی علاقه دارید سوژه ای ناب و خوبی برای عکاسی در اختیارتان قرار داخل مرکز هم نمایشگاه دائمی از لوازم، هدایا، اتومبیل‌ها و لباس‌های حیدرعلی‌اف، رییس جمهور محبوب آذربایجان می‌بینید. در این مرکز، کنسرت و برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلف برگزار می‌شود. تصاویری از بخش های مختلف این مرکز را مشاهده میکنید .

 

 

8 –موزه فرش آذربایجان

 


فرش‌های آذری آوازه جهانی دارند وبه این دلیل یکی از جاذبه های باکو محسوب میشوند .  نقش‌ها و رنگ‌ها آنقدر خیال‌انگیزند که چشم های هر بیننده ای را به خود خیره میکنند . مجموعه بی‌نظیری از فرش‌ها و قالی‌های دستباف آذری در این موزه نگهداری می‌شود که می‌تواند ساعتها شما را به خود جذب کند . این موزه قبلا در ساختمان دیگری بود . از سال ۲۰۱۴ به ساختمان جدیدی منتقل شده که طراحی‌اش شبیه یک فرش لوله‌ شده است. در اینجا مطالب زیادی هم در مورد تاریخچه فرش آذری و ایرانی در اختیارتان قرار میگیرد. اين موزه، قبلا موزه‌ی لنين نام داشت، اما در حال حاضر تبديل به موزه‌‍‌ی فرش بسيار زيبايی شده و نشان‌دهنده‌ی تاريخچه‌ی فرش در آذربايجان است. در اين موزه بيش از هزار عدد قاليچه دست‌بافت و كمياب و زيبای آذری، ‌ايرانی و داغستانی نگه‌داری می‌شود. اگر تمایل داشته باشید که در مورد این آثار هنری کمیاب و نایاب بیشتر بدانید میتوانید با پرداخت مقداری اضافه‌تر، يك راهنما بگيريد و از او بخواهید تا درباره‌ طرح، سمبل‌های استفاده شده و تاريخچه‌ی فرش‌ها توضيحاتی را به شما بدهد. 

 

 

9 –برج های شعله

 

 

این سه برج شیشه‌ای با انحناهای سینوسی و رنگ آبی،جزو  بلندترین آسمان‌خراش‌های شهر باکو و نماد معماری معاصر آن هستند. برج‌های شعله بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر ارتفاع دارند و آنقدر بلند و با شکوه هستند که از فاصله‌های دور هم به خوبی دیده می‌شوند. در طراحی این برج‌ها از آتش الهام گرفته‌اند و نورپردازی شبانه آن‌ها طوری است که مثل شعله‌های آتش روی سیاهی آسمان دیده می‌شوند. بعضی شب‌ها هم به رنگ پرچم ملی آذربایجان درمی‌آیند. شب‌ها از دورترین نقاط شهر هم می‌توانید شعله این برج‌های سر به فلک‌کشیده را ببینید. تعدادی از رستوران‌های خوب باکو هم در نزدیکی این برج ها قرار دارند . بخش های داخلی برج های شعله را در بخش زیر مشاهده میکنید .

 

 

10 –موزه ملی تاریخ آذربایجان

 

 

موزه ملی، بزرگترین موزه آذربایجان است که در عمارت محل سکونت زین‌العابدین تقی‌اف ساخته شده.اگر به موزه گردی علاقه داشته باشید ، این منطقه از باکو میتواند برایتتان بسیار جالب و شگفت انگیز باشد .

تقی‌اف سرمایه‌دار نیکوکار و اهل فرهنگ آذربایجانی بود و چندین مدرسه و روزنامه در آذربایجان تاسیس کرد. این موزه در سال ۱۹۲۰ ساخته شده و تاریخ و فرهنگ آذربایجان را در در چند گالری مختلف نشان می‌دهد:

نمایشگاه انسان‌شناسی، نمایشگاه تاریخ باستان ،نمایشگاه تاریخ مدرن و میانه آذربایجان و چند گالری و مجموعه دیگر. همچنین ساختمان موزه و طراحی داخلی سالن‌هایش هم بسیار دیدنی است .

بخش های از این موزه را در تصاویر زیر مشاهده میکنید .

 

 

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات