کشور 17000 جزیره ای اندونزی

  • 2017-02-23 10:03:39

#جغرافیا  |  #تنوع زیستی  |  #آب و هوا  |  #توریسم  |  #جاذبه های گردشگری اندونزی و دو شهر دیدنی آن بالی و جاکارتا  | #پارک ملی Gunung Gede Pangrango‏ #ویسروی بالی محلی آرام و زیبا برای استراحت | #شعله های آبی آتشفشان ‏Kawah Ijen |#تراس های طبقاتی و تاریخی برنج ‏Tegallalang | #پدیده طبیعی کلیموتو ‏‎(Klimutu)‎ | #کوه برومو‏‎Bromo‎‏ |

 

 

 

در این بخش قصد داریم شما را  با منطقه جنوب شرق آسیا ، کشور اندونزی بیشتر آشنا کنیم که بهتر است پیش از سفر به اندونزی ،  اطلاعات سفر مفیدی از این کشور زیبا و جذاب داشته باشید .

اندونزی یک دولت و یک کشور مستقل  و واحد در جنوب شرقی قاره  آسیا میباشد که  عمدتأ برخی از مناطق آن  در اقیانوسیه است  و بین اقیانوس هند و اقیانوس  آرام قرار دارد  و بزرگترین کشور جزیره ای در جهان میباشد که بیش از 17000  جزیره در آن وجود دارد .

 

 

مساحت آن 1/904/569 کیلومتر مربع (735358 مایل مربع) است ، اندونزی چهاردهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت و هفتمین کشور بزرگ جهان از جهت دریا ترکیبی میباشد .
جمعیت اندونزی بیش از 260 میلیون نفراست که  چهارمین کشور پرجمعیت جهان محسوب میشود ،بیشترین جمعیت آن از  ملت آسترونزی  متشکل شده ، و به عنوان پرجمعیت ترین کشور که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل میدهند شناخته شده است .
پرجمعیت ترین جزیره جهان جزیره جاوا میباشد که در کشور اندونزی قرار دارد و بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل میدهد .

 

 

دولت جمهوری اندونزی  شامل انتخابات مجلس و رئيس جمهور است .
این کشور دارای 34 استان و 5  منطقه اداری ویژه است .
پایتخت اندونزی ، جاکارتا نام دارد  که پرجمعیت ترین شهر کشور میباشد این شهر همچنین رتبه   پرجمعیت ترین شهر در جنوب شرقی آسیا و دومین شهر در کل قاره آسیا را به خود اختصاص داده است .

 

 

مرزهای زمینی مشترک این کشور با  پاپوآ گینه نو، تیمور شرق، و بخش شرقی مالزی میباشد و سایر کشورهای همسایه آن شامل : سنگاپور، ویتنام، فیلیپین، استرالیا، پالائو، و کشور هند از جزایر آندامان و نیکوبار هستند .
با وجود جمعیت زیاد و مناطق پر جمعیت آن ، اندونزی دارای مناطق وسیع بیابانی است که  از نظر تنوع زیستی دومین رتبه  در جهان را دارد  .
این کشور دارای منابع طبیعی فراوان مانند نفت و گاز طبیعی، قلع، مس و طلا میباشد . محصولات کشاورزیش به طور عمده تولید برنج، روغن نخل، چای، قهوه، کاکائو، گیاهان دارویی هستند و دیگر تولیدات اندونزی  ادویه جات ، ترشی جات ولاستیک میباشد .
شرکای تجاری  اندونزی عمدتأ : ژاپن، ایالات متحده ، چین و کشورهای اطراف آن از جمله  سنگاپور، مالزی و استرالیا میباشند .
مجمع الجزایر اندونزی  یک منطقه با اهمیت  برای تجارت و معامله با چین و هند  از قرن هفتم در زمان Srivijaya و سپس در زمان  Majapahit میباشد .
با ورود پادشاهی هندو و بودایی از اوایل قرن CE  در اندونزی سبب شد که انواع فرهنگها و مدلهای مذهبی و سیاسی خارجی در این کشور بوجود بیاید .

 

 

تاریخ اندونزی تحت تأثیر قدرتهای خارجی زیادی برای دسترسی به منابع طبیعی آن بوده است .
دین اسلام امروزی اندونزی متأثر از تجار مسلمان و علمای صوفی بوده که در آن زمان برای تجارت به اندونزی سفر میکردند و همچنین دین مسیحیت آن حاصل  قدرتهای اروپایی  میباشد  که برای به انحصار در آوردن تجارت در جزایر ادویه با یکدیگر میجنگیدند .
اندونزی متشکل  از صدها نفر از گروه های قومی و زبانی مختلف و مجزا که  بزرگترین  و سیاسی ترین گروه قومی آن ، جاوه میباشد .
تاریخ استعمار و شورش در برابر  یک کشور که اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند توسط  یک زبان ملی ، تنوع قومی و پلورالیسم دینی یک هویت مشترک را توسعه داده است .
اندونزی، بزرگترین قطب اقتصادی  در جنوب شرقی آسیا میباشد و به عنوان شانزدهمین کشور در حال توسعه جهان  و تازه صنعتی شده در بخش تولید ناخالص داخلی اسمی و همچنین هشتمین کشور بزرگ جهان در زمینه تولید ناخالص داخلی PPP میباشد .
اندونزی یکی از اعضای سازمان ملل متحد از سال 1950 بوده است .

 


این کشور یک سازمان کنفرانس باندونگ و  بنیانگذار جنبش عدم تعهد بود. و همچنین از اعضای موسس انجمن ملل آسیای جنوب شرقی، همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام، نشست شرق آسیا، و سازمان همکاری اسلامی میباشد و همچنین عضوی از اقتصادهای بزرگ G20، اوپک و سازمان تجارت جهانی است.

 

جغرافیا 

 

 

اندونزی بین عرض های جغرافیایی S ° 11  وN  ° 6 ، و طول جغرافیایی  E °  95 و E ° 141 قرار دارد .
بر اساس یک نظرسنجی مکانی که  بین سال های 2007 و 2010 توسط سازمان ملی هماهنگی برای بررسی و نقشه برداری (Bakosurtanal) انجام شد به این موضوع رسیدند که کشور اندونزی حدود  5120 کیلومتر (3181 مایل) از شرق به غرب و 1760 کیلومتر (1094 مایل) از شمال به جنوب گسترش یافته است .

 

 

این کشور دارای 17000 جزیره میباشد که تعداد 6000 از جزایر آن  مسکونی هستند و پراکندگی آن بر روی هر دو طرف خط استوا میباشد.
بزرگترین جزایر آن : جاوا، سوماترا، بورنئو (مشترک با برونئی و مالزی)، گینه نو (مشترک با پاپوآ گینه نو)، و سولاوسی میباشد .
مرزهای  زمینی اندونزی  با مالزی در جزیره بورنئو، با پاپوآ گینه نو در جزیره گینه نو، وبا  تیمور شرق در جزیره تیمور میباشد .
و مرز دریایی در سراسر تنگه های باریک از شمال با کشورهای  سنگاپور، مالزی، ویتنام، فیلیپین، و پالائو ، و از جنوب با کشور استرالیا دارد .

 

 

پایتخت این کشور، جاکارتا درجزیره جاوا و بزرگترین شهر کشور اندونزی است و به دنبال آن شهرهای سورابایا، باندونگ، مدان، و سمارانگ بزرگترین شهرهای اندونزی میباشند . متوسط تراکم جمعیت  در هر کیلومتر مربع 134 نفر میباشد ، که رتبه هفتاد و نهم  در جهان را به خود اختصاص داده است ، اگر چه جاوا، پرجمعیت ترین جزیره در جهان است، اما تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع آن 940 نفر میباشد .
بلندترین قله اندونزی، پونکاک جایا در پاپوآ با ارتفاع  4884 متر (16024 فوت) میباشد و بزرگترین دریاچه این کشور طوبی  در سوماترا میباشد و مساحت آن  1145 کیلومتر مربع  (442 مایل مربع) برآورد شده است .
بزرگترین رودخانه های اندونزی، Mahakam و Barito در کالیمانتان هستند ، این رودخانه ها باعث ارتباط بین شهرهای جزیره و حمل و نقل میشوند .
اندونزی در لبه های اقیانوس آرام، اوراسیا و صفحات تکتونیکی استرالیا میباشد و همین موضوع باعث شده که در این منطقه  آتشفشان ها و زلزله های مکرر و متعدد  رخ دهد  و دارای حداقل 150 آتشفشان فعال میباشد که از جمله آنها میتوان به Krakatoa و تامبورا اشاره کرد ، که این دو آتشفشان  فوران آتشفشان ویرانگری در قرن 19 داشته اند .

 

 

فوران ابرآتشفشان طوبی، حدود 70000 سال پیش، یکی از بزرگترین فوران های آتشفشانی جهان را تاکنون داشته که یک فاجعه ی جهانی بود .

به دلیل فعالیت های زمین لرزه ای ،حوادثی  شامل : سونامی  درشمال سوماترا در سال 2004 که باعث کشته شدن  حدود 736/167 نفر شد و زلزله یوگیاکارتا در سال 2006  رخ داد ، با این حال، خاکسترهای آتشفشانی عامل عمده باروری کشاورزی و تراکم جمعیت بالا در جاوه و بالی بوده است .

 

 

 

تنوع زیستی

 

 

 

وسعت اندونزی، آب و هوای گرمسیری و جغرافیا ، باعث شده تا این کشور رتبه دوم را در تنوع زیست محیطی بعد از برزیل در جهان داشته باشد .
گیاهان و جانوران آن مخلوطی از گونه های آسیایی و استرالیایی هستند .
جزایر سوندا که شامل (سوماترا، جاوا، بورنئو، و بالی) با بخش اصلی آسیا در ارتباط هستند و جانوران آسیایی بخش اعظمی از سرمایه های آن میباشند که گونه های جانوری بزرگ آن مانند : ببر، کرگدن ، اورانگوتان، فیل و پلنگ، از شرق دور مانند بالی تعداد  بسیار زیادی در این کشوربودند ، اما تعداد و تولید مثل آنها به شدت رو به کاهش است .

 

 

حدود 60 درصد از این کشور جنگل است و عمدتأ  گونه های آسیایی در سوماترا و کالیمانتان وجود دارد .
با این حال بخش هایی از جنگل های کوچکتر جاوا به دلیل کشاورزی و نیاز به سکونت  برای جمعیتی که روز به روز رو به افزایش است  از بین میرود .

 

 

جزایر سولاوسی، سوندای و ملوک  که به مدت طولانی از قاره جدا بودند ،جانوران و گیاهان منحصر به فردی در آنها گسترش یافته اند . 

پاپوآ بخشی از سرزمین استرالیا میباشد که در آن جانوران و گیاهان منحصر به فردی که در استرالیا وجود دارند ، یافت میشود که از جمله آنها میتوان به بیش از 60 گونه پرنده اشاره کرد .

اندونزی از نظر مجموع گونه های بومی استرالیا تنها به دو دسته تقسیم میشود که 36 درصد از 1531 گونه آن پرنده و 39 درصد از 515 گونه های آن از پستانداران بومی هستند  و همچنین دارای طیف وسیعی از اکوسیستم دریا و ساحل میباشد که از جمله آنها : سواحل، تپه های شنی، مصب رودخانه ها، جنگل ها، صخره های مرجانی، بسترهای علف دریایی، mudflats ساحلی، جزر و مدی، جلبک، و اکوسیستم جزیره های کوچک .

 

 

این کشور  یکی از کشورهای مثلث مرجانی میباشد که  بیشترین تنوع  را در جهان از ماهی های صخره های مرجانی با بیش از 1650 گونه در شرق اندونزی ، دارا میباشد .

 

 

طبیعت بریتانیا آلفرد راسل والاس ، یک خط تقسیم بین  گونه های آسیایی و استرالیایی ایجاد کرده است که به خط والاس معروف میباشد ، این خط تقسیم تقریبا از شمال به جنوب در امتداد لبه سوندا شلف، بین کالیمانتان و سولاوسی و در امتداد تنگه عمیق لومبوک ، بین لومبوک و بالی ایجاد شده است .
سمت غرب این  خط ، گیاهان و جانوران آسیایی هستند و هر چه به سمت شرق  از لومبوک پیش میرود گیاهان و جانوران استرالیایی رو به افزایش است .

 

 

در کتاب 1869، مجمع الجزایر مالایی، والاس گونه های متعدد و منحصر به فردی را در این منطقه توصیف کرده است .

خط بین جزایر این منطقه و گینه جدید در حال حاضر Wallacea نامیده میشود .

 

 

آب و هوا 

 


آب و هوای اندونزی  گرم و مرطوب است که تغییرات فصلی در آن بسیار اندک می باشد. این کشور برخلاف سایر کشورها، دارای دو فصل (خشک و یا مرطوب) است. در اغلب بخش هایی از اندونزی، فصل مرطوب آن بین ماه های اکتبر و آوریل و فصل خشک آن بین ماه مه و سپتامبر می باشد. می توان گفت بهترین وقت سفر به این کشور، در فصل خشک و بین ماه های آوریل و اکتبر ( از فروردین تا آبان) است.

 

 توریسم 

 

 

 

جاذبه های گردشگری اندونزی و دو شهر دیدنی آن بالی و جاکارتا :

 

در این بخش دو شهر توریستی و گردشگری کشور اندونزی  به نام های بالی و جاکارتا و جاذبه های گردشگری آن ها را برای شما معرفی کنیم. مهم ترین شهرهای توریستی اندونزی، جاکارتا و بالی میباشند .

 

جاکارتا :

 

 

جاکارتا با نام مستعار درخت سودانی بزرگ، پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور مسلمان اندونزی است و در شمال غربی جزیره جاوا واقع شده، قدمت شهر جاکارتا به ۵۰۰ سال می رسد و چند بخش اصلی جاکارتای مرکزی، غربی، شرقی، شمالی و جنوبی تقسیم می شود. جاکارتا قلب اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اندونزیست و خلاصه ای از معماری کشورها و فرهنگ های مختلف، غذا، زبان، مذهب و تاریخ ملل به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری شهر جاکارتا این شهر عبارتند از کوتا یا مرکز باتاویای قدیم که بخشی از ناحیه مستعمره هلندی است. موزه دریانوردی نیز زمانی انبار دهه نوزدهم آلمان ها در سوندا کلاپا بوده و امروزه تاریخچه غنی دریانوردی را به نمایش می گذارد. ماکت قایق ها و عکس های قهوه ای رنگ ماجراجویی های مختلف دریایی در اطراف باتاویا از جمله مشخصه های این موزه است. جاذبه دیدنی دیگر این شهر، موزه عروسک های خیمه شب بازی می باشد که در زمین یک کلیسای قدیمی بنا شده است. جذاب ترین موزه شهر اندونزی، موزه ملی است که مهم ترین آثار آن، سرامیک های چینی و یک فیل برنزی می باشد. بنای یادبود ملی، دیگر جاذبه گردشگری این شهر است که ستون هرمی شکل سنگی عظیمی با ارتفاع ۱۳۰ متری خود، از بسیاری از نقاط شهر قابل رویت است. پارک مینیاتوری و باغ ارکیده پرمای نیز دو جاذبه گردشگری دیگر این شهر می باشد.

 

بالی :

 

 

بالی جزیره ای در کشور اندونزی ست و به جزیره خدایان مشهور است. جزیره ای با بیش از ۴۰۰ آتشفشان، آّبشارهای فراوان و شالیزارهای پلکانی در دامنه تپه ها و کوه ها، که نمایی زیبا به جزیره بخشیده اند. جزیره بالی بخشی از مجمع الجزایری است که جزیره جاوه در غرب آن و جزیره لومبوک در شرق آن قرار گرفته است. این جزیره به هنرهای گوناگون خود، همچون حرکات موزون، تندیسگری، نگارگری، چرمگری، فلزکاری و به ویژه موسیقی سبک گاملان مشهور است. بالی زیبا و کوچک با سواحلی پوشیده از شن های نرم، طبیعتی زیبا، پوشش گیاهی متنوع و منحصربه فرد، از اماکن پرگردشگر جهان محسوب می شود.
نوسا دوئا بخشی از شبه جزیره بوکیت در بالی جنوبیست که سواحل سفید و زیبا، آب های شفاف و هتل های مجلل نوسا دوئا، این مکان را به مقصدی محبوب برای توریست ها تبدیل کرده است. یکی از مهم ترین معابد دریایی بالی، معبد تانالات است که بر روی صخره ای بزرگ که اطراف آن توسط آب های دریا احاطه شده، ساخته شده است. باتوبولان جاذبه دیگر جزیره بالی می باشد که مجسمه های سنگی کنار جاده نشانه رسیدن به باتوبولان است. معبد اولون نیز یک معبد آبی می باشد که در سواحل دریاچه براتان و در کوهستان نزدیکی بدوگل واقع شده است. جایگاه مقدس بساکی که به نام معبد مادر بالی نیز شناخته می شود، بزرگ ترین و مقدس ترین معبد بالیست. هوا چه آفتابی و درخشان باشد، چه ابری و تیره، دیدن کشتزارهای برنج بین کاندیداسا و آملاپورا که یکی از زیباترین صحنه های بالیست خالی از لطف نیست. معبد کهن نیز قلب مذهبی بسیاری از معابد بانگلی است. کوتا، دهکده ای است که محلی جذاب برای جوانان محسوب می شود و اوبد شهری قابل توجه در مرکز جزیره بالی ست. شهر جیانیار نیز زمانی مرکز قدرت و پادشاهی بالی بوده است. کوه باتور، کرتا گوسا و موزه ملی پروپیسی بالی از دیگر جاذبه های  جزیره بالی می باشد.


‏ ‏
پارک ملی Gunung Gede Pangrango

 

 

 

این پارک  در شهر ‏West Java‏ در اندونزی قرار دارد و طبیعتی سرسبز و  بسیار غنی را همراه با دو کوه آتشفشان به نامهای کوه ‏Gede‏ و Pangrangoo‏ دارا می باشد که در مرکز این پارک قرار گرفته اند. این پارک همچنین محل نگهداری گونه های مختلفی از ‏حیوانات وحشی نیز می باشد.

از آنجایی که این محوطه زیبا و سرسبز برای پیاده روی و تماشای پرندگان و حیوانات گوناگون ‏ایجاد  شده است معمولا محل مورد علاقه بسیاری از توریست های علاقه مند به طبیعت و حیات وحش می باشد. در دریاچه این ‏منطقه محلی های آن به ماهیگیری می پردازند که همین مساله صحنه های جذاب و آرامی را در سطح این پارک ایجاد می کند و نکته بسیار جذاب این پارک امکان ‏ شب ماندن و خوابیدن در ان میباشد .

کوهنوردان عمدتأ کوه ‏Gede‏ را برای کوهنوردی انتخاب می کنند به این دلیل که چشم اندازی فوق العاده ای به سوی فضای سرسبز و ‏آرام پارک دارد ، مسیرهای مختلفی برای رفتن به هر دو کوه برای کوهنوردان وجود دارد. ‏ ‏

 

 ویسروی بالی محلی آرام و زیبا برای استراحت  :

 

 

 

ویسروی بالی (Viceroy Bali) ویلایی لوکس در جزیره اوبود (Ubud) در شهر بالی اندونزی است 

این ریزورت  توسط یک خانواده استرالیایی مدیریت و اداره می شود و محل مناسبی برای ریلکس کردن می باشد و 25 ویلای لوکس ‏همراه با استخرهای خصوصی دارد که در میان فضای سرسبز گرمسیری قرار گرفته است و به میهمانان این اجازه را میدهد  تا برای استراحت کردن کنار استخر و ریلکس کردن هیچ مزاحمی نداشته باشند و حریم خصوصی آنها کاملا حفظ شود.

 

 شعله های آبی آتشفشان ‏Kawah Ijen

 

 

Ijen‏ دهانه آتشفشانی وسیعی دارد که چند آتشفشان دیگر را در خود جای می دهد. یکی از آنها آتشفشان ‏Kawah Ijen‏ است که ‏سرشار از سولفور است، بنابراین زمانی که می سوزد آتش آبی نمایان می شود. تماشای این پدیده شگفت انگیزدر شب بسیاری دیدنی تر ‏خواهد بود .

 اگرچه فضای اطراف این کوه چندان امن به نظر نرسد و برخی آن را خطرناک بدانند، اما معمولا تعداد زیادی از تورهای گردشگری کشور اندونزی ‏برای تماشای این شعله های آتشفشان برنامه هایی را  بازدیدکنندگان  دارند تا بتوانند در امنیت بیشتری از این صحنه زیبا دیدن ‏کنند. ‏ ‏ ‏‏ 
آتشفشان Kawah Ijen ‏ در اندونزی چند آتشفشان دیگر را در خود جای داده است .
 

 

تراس های طبقاتی و تاریخی برنج ‏Tegallalang‏

 

 

 

این پدیده طبیعی و هیجان انگیز در منطقه اوبود قرار دارد، اوبود در نوع خود و به تنهایی  مقصد بسیاری از گردشگران میباشد  و یکی از دلایل آن ‏وجود این پدیده طبیعی و تاریخی می باشد. این زمین های برنج که به صورت طبقاتی و پلکانی در کنار درختان نخل بلند قامت و سرسبز شکل گرفته اند یکی از دیدنی ‏ترین جاذبه های اندونزی می باشند  . ‏

هر ساله عکاسان و نقاشان زیادی برای به تصویر کشیدن این صحنه زیبا و دیدنی سفر به اندونزی و بازدید از منطقه بودا را انتخاب میکنند . تراس های طبقاتی برنج Tegallalang ‏یکی از جالبترین جاذبه های گردشگری اندونزی می باشد .
 

معابد تاریخی در بوروبودور :

 

 

‏‏‎ 

 

معبد بودایی ماهایانا در قرن نهم ساخته شده است و می توان به جرات گفت نماد کشور اندونزی می باشد. این معبد یکی از ‏معروفترین  و شناخته شده ترین معابد در جهان است و پربازدیدترین مکان دیدنی در کشور اندونزی نیز می باشد که توسط ‏یونسکو محافظت می شود. در این معبد 504 مجسه بودا وجود دارد.
 
 

 پدیده طبیعی کلیموتو ‏‎(Klimutu)‎‏

‏‏‏‏‎

 

 

 

کلیموتو یک کوه آتشفشان است که دریاچه های کوچکی در قله آن وجود دارد و آبهای داخل آنها رنگهای متفاوتی دارند .

 آبهای ‏این دریاچه ها به رنگهای قرمز ، سبز یا آبی هستند  و برخی مواقع به رنگ مشکی یا سفید هم تغییر رنگ می دهند و دلیل این تغییر رنگ ها در اثر حرارتی است که از این کوه آتشفشان خارج میشود و قابل پیش بینی نمیباشند . 
 

 

 کوه برومو‏‎Bromo‎‏

 

‏‏‎ 

 

این کوه ،  یک کوه  آتشفشان استکه  در جاوه شرقی اندونزی، یکی از مناطق بکر زمین در جهان به شمار می رود و در پارک ملی ‏Bromo Tengger Semeru‏ – که خود یکی از جاذبه های دیدنی این منطقه ‏است- قرار گرفته است و در سالهای 2004،2010 و 2011 فعال بوده است با این حال مردم محلی این منطقه همچنان به برگزاری سنت های خود کنار این کوه میپردازند .

طی جشن هایی که هندو ها برگزار میکنند ، محلی های این منطقه به بالای این کوه می روند تا به رسم گذشته  ‏غذا و گل هایی را به داخل دهانه این کوه بریزند. ‏‏‏

هر ساله  گردشگران بسیاری از کوه آتشفشانی برومو در اندونزی دیدن می کنند .

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات