اندونزی پراکندگی قومی و غذایی

  • 2016-11-06 15:14:07

موقعیت جغرافیایی

 اَندونِزی یا بطور رسمی جمهوری اندونزی کشوری است که درجنوب شرقی اسیا و  اقیانوسیه قرار دارد. اندونزی یک مجمع‌الجزایر متشکل از ۱۷٬۵۰۸ جزیره و ۳۳ استان است.این کشور از لحاظ جمعیت چهارمین کشور پر جمعیت دنیاست  و با ۱٬۹۱۹٬۴۴۰ کیلومتر مربع (۷۴۱٬۵۰ مایل مربع)، اندونزی پانزدهمین کشور بزرگ جهان از لحاظ مساحت است.

پایتخت و سیستم

سیستم  سیاسی این کشور جمهوری همراه  با انتخابات مجلس و ریاست جمهوری می‌باشد. پایتخت اندونزی جاکارتا است.

زبان و پول رسمی  اندونزی

زبان رسمی این کشور زبان اندونزیایی و واحد پول آن روپیه میباشد.

پراکندگی قومی

این کشور از قوم های گوناگونی تشکیل شده است که جاوه ای ها 40 درصد ان و سوندانی ها 15 درصد ان راتشکیل میدهند البته درصد تسلط جاوه ای ها بر امور سیاسی کشور به مراتب بیشتر از سوندانی ها میباشد

اب وهوا

بخش عمده  اندونزی را مناطق  کوهستانی تشکیل میدهد و با توجه به  موقعیت  جغرافیائی خود که در دو طرف خط استوا قرار گرفته  است دارای دو فصل بیشتر نیست  یکی فصل مرطوب از نوامبر تا مارس و دیگری فصل خشک از ژوئن تا اکتبر.

مذهب

حدود 86 درصد از مردم اندونزی مسلمان هستند  و اقلیت ان را هندو و بودایی و مسیحی تشکیل میدهند همچنین فرقه اسلامی احمدیه هم در حدود دویست هزار نفر هوادار را در بین مردم اندونزی داراست.

 اقتصاد

اقتصاد مردم اندونزی تنها از لحاظ معدنی می‌باشد و  اتفاقا کشوری بسیار غنی میباشد معادن نفت، گاز طبیعی، قلع، نیکل، زغال سنگ، بوکسیت و مس در این کشور موجود است اما به علت نسبت بیشتر جمعیت به ثروت جمعیت مردم فقیر زیاد است. صنعت معدن سهمی ۱۲ درصدی در تولید ناخالص داخلی اندونزی دارد. یکی دیگر از منابع کسب درآمد برای اندونزی صنعت گردشگری است. اندونزی بزرگترین قدرت اقتصادی جنوب شرقی آسیا است. بنابر آمار تولید ناخالص داخلی اندونزی ۲۸۷ میلیارد دلار بوده‌است که سهم سرانه هر فرد ۴۴۵۸ دلار است. سهم صنعت ۴۰٫۷٪ که بیشتر به فرآوری محصولات کشاورزی و معدنی اختصاص دارد و سهم بخش کشاورزی ۱۴٪ می‌باشد و محصول اصلی این کشور  برنج است. با این حال بیشترین شاغلان در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. ۴۱ میلیون و هشتصد هزار نفر از نیروی کار در بخش کشاورزی شاغلند؛ که کشاورزانی هستند که حرفه‌ای نیستند و در سطح کلان تولید نمی‌کنند. اما هم کشاورزان بزرگ و هم روستاییان مقدار زیادی لاستیک، چای، قهوه، تنباکو و ادویه تولید و صادر می‌کنند. از دوران استعمار هلند زیرساخت مناسب آبیاری در کشاورزی برای اندونزی به جا مانده است

هنر

هنر نقاشی در بالی بسیار حایز اهمیت است موسیقی در اندونزی انواع گوناگونی دارد ولی معروف‌ترین آن موسیقی گاملان است که موسیقی سنتی اندونزی  به شمار میرود. امروزه تمام سبک‌های موسیقی پاپ نیز به زبان ملی (اندونزیایی) و یا به زبان محلی خوانده می‌شود. افزون بر این سبک‌های عامه‌پسندی مانند کرونتیونگ، دانگ‌دوت، کاپورساری و جایپونگان نیز رایج‌اند.

جاذبه‌هاي اندونزی:


موزه معبد Puri Pemecutan

 این معبد با قدمت صد ساله  نمایشگر یکی از مجموعه‌های ارزشمند خنجرهای بومی باستانی و دیگر سلاح‌ها، ابزار‌های موسیقی و تندیس‌های هندو می باشد.


Taman Werdi Budaya (مرکز هنر اندونزی)

این مجموعه از ساختمان‌های چوبی به سبک سنتی  ساخته شده که شامل آثار هنری اهالی بالی در عصر معاصر، ماسک‌های چوبی، حکاکی‌ها و نقاشی‌ها است و همچنین دارای تعدادی فروشگاه‌های سوغاتی است که در آن ، کارهای هنرمندان بومی با قیمت ثابت به فروش می‌رسند.


هنرستان موسیقی و رقص اندونزی (SMKI)

بالی به خاطر مراکز غنی موسیقی های قدیمیش معروف است و SMKI به حفظ این میراث سرشار در قرن 21 اشاره دارد. از SMKI در صبح (از 8 صبح الی11 صبح) برای دیدن استادان رقص در حال آموزش مهارت‌هایشان به هنرجویان جدید دیدن کنید.

 

 


پارک جنگلی میمون ها اندونزی

این پارک جنگلی در شهر Ubud در جزیره بالی قرار دارد . در سال ۱۹۸۶ تنها ۸۰۰ نفر در ماه برای بازدید از این جنگل می آمدند که اکنون این عدد به ۱۰۰۰۰ نفر در ماه رسیده است .  پارک جنگلی میمون ها در بنیاد گردشگری جهانی به رسمیت شناخته شده است .هدف اصلی مسئولین پارک آموزش به عموم مردم برای حفظ طبیعت و جنگل ها و حیوانات(مخصوصا میمون ها ) است که در این محیط زندگی می کنند . میمون ها یی که در این جنگل حفاظت می شوند به Macaques دراز دم معروف هستند . که نام علمی آن Macaca fascicuiaris است . Macaques در سراسر جنوب شرقی آسیا به وفور یافت می شوند . در حال حاضر حدود ۳۴۰ عدد Macaques دراز دم در این جنگل زندگی می کنند .  اMacaques دم کوتاه بسیار شبیه انسان است و بر خلاف دراز دم ها که فقط در جنگل ها زندگی می کنند ، کوتاه دم ها در روستاها و مزارع برنج هم یافت می شوند . اصولا در جزیره بالی میمون ها حیوانات مقدسی هستند و این جنگل هم به نوعی یک جنگل مقدس به شمار می آید و معابد زیادی هم در این پارک وجود دارد که مقدس بودن این پارک جنگلی را دوچندان می کند.


موزه بالی

این موزه یکی از بهترین‌ها در اندونزی است و مجموعه‌ای با‌شکوه از حکاکی‌های مزین، ماسک‌های نقاشی شده، عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، ظروف سفالی و منسوجاتی از برخی هنرمندان  مشهور بالی  را در بر دارد که همگی در یک مجموعه محصور قرار گرفته اند.


معبد لوط (Tanah Lot)

این معبد  از یک سنگ خاموش در جزیره بالی  تشکیل شده است. این محل به نام معبد لوط معروف است که توریست ها و  عکاسان زیادی را به سمت خود می کشاند.

Tanah Lot به زبان بالیایی یعنی سرزمین ، که مکانی در Tabanan (اداره‌ یا محل‌ کار یا حکومت‌ نایب‌ السلطنه‌ ) در حدود ۲۰ کیلومتری Denpasar (پایتخت بالی)  می باشد.

هر روز این تخته سنگ نشسته در ساحل ( معبد ) بر اثر جزر و مد به درون اقیانوس می رود و دوباره در ساحل اقیانوس پدیدار می شود ، که گردشگران  تنهادر صورتی که آب اقیانوس پایین باشد می توانند به درون این معبد بروند و از آن دیدن کنند. کشیش Nirartha در قرن ۱۵ در سفر خود ، این تخته سنگ را دید و این مکان را محل مناسبی برای استراحت یافت و شب را در این جزیره سپری کرد و بعد آنجا را محل مقدسی برای پرستش خدای دریا در جزیره بالی دانست . این معبد یکی از معابد هفت دریا در اطراف سواحل بالی است ، و هر یک از معابد هفت دریا در امتداد سواحل جنوب غربی قرار دارند .


کلبه بهشت پنهان

کلبه بهشت پنهان (hidden paradise cottages) تفریحگاهی در Amed (شهرستانی در شرق بالی ) می باشد . در اینجا می توانید کوه بزرگ آتشفشان بالی را ببینید ، به ملاقات اقیانوس آبی بروید ،به تماشای ساحل مرجانی و آبشارهای این تفریحگاه بنشینید و از دیدن باغ پر از گل ,درختان خرما و شنا در استخر لذت ببرید .

این مجموعه شامل : رستوران های کنار ساحل ( که شما می توانید در حین خوردن غذای لذیذ بالیایی از دیدن مناظر زیبای اقیانوس لذت ببرید) – استخر و هتلی در میان باغی سرسبز و زیبا همراه با مجسمه های سنتی بالیایی می باشد .

غواصی را می توانید با استفاده از لوله و ماسک (SNORKELING) تجربه کنید  و به راحتی می توان انواع ماهی های رنگارنگ را دید ، دوچرخه سواری ، نشستن در کنار چشمه های طبیعی و آشنا شدن با زندگی محلی روستاییان و مناظره خیره کننده همه و همه دست در دست هم داده اند تا شما تعطیلات خود را در یک مکان فوق العاده آرام بخش و زیبا تجربه کنید .

سازمان گردشگری اندونزی جایزه اول بهترین باغ در میان هتل را به کلبه بهشت پنهان در بالی اعطا کرده است.


پارک فیل ها اندونزی

پارک فیل ها (Elephant Safari Park ) رسما توسط وزیر گردشگری در سال ۲۰۰۰ در جزیره بالی افتتاح شد . این پارک عضو رسمی انجمن جهانی باغ وحش ها می باشدو مطابق با استانداردهای بین المللی برای مراقبت از حیوانات تعبیه شده است. این پارک در زمینی به مساحت ۲ هکتار هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند .

این پارک به عنوان بهترین پارک جهانی فیل ها شناخته شده است . شما می توانید در این پارک تجربه جدیدی را با فیل ها داشته باشید . به آنها غذا دهید ، از نزدیک آنها لمس کنید ، با فیل ها عکس بگیرید و بالاخره درخشکی و در دریاچه فیل سواری کنید.


موسیقی و رقص سنتی اندونزی

هیچ بازدید کننده‌ای نباید رقص بسیار سنتی آهسته و سرگرم کننده بالی را که با نوعی شمشیر به نمایش در می‌آید، یا Ramayana که همان صحنه‌های برگزیده از رقص موزون هندوی بزرگ است از دست بدهد. اکثر هتل‌های بزرگ نمایش‌های شبانه را برگزار می‌کنند.  به نمایش‌های در فضای باز  نیز توجه کنید که هر صبح در Batubulan در شمال شرقی مرکز شهر برگزار می‌شود Wayang kulit همچنین (عروسک خیمه‌شب‌بازی) نیز در بسیاری از هتل‌ها و مراکز بصورت متناوب به نمایش گذارده می‌شود.

غذاهای اندونزیایی

ببک گورنگ" اردک سرخ شده است که به همراه برنج و مخلفات انتخابی تهیه و خورده می شود

 

"سایور آسم" سوپ تازه و محبوب اندنزی هاست که با سبزیجات ،شیر نارگیل ،چایوت(میوه خوراکی –گیاهی) ،بیلیمبی ،ملینجو و ذرت درست می شود.

 

"سمبال" سس فلفلی محبوب و پای ثابت غذاهای اندونزی هاست که از میگو ،فلفل ، آب لیمو ،شکر،نمک و البته گاهی قارچ ،انبه نرسیده درست می شود.

 

گورنگان" اسنک مورد علاقه مردم این سرزمین است که با سیب زمینی ،سبزیجات ،هویج ،کلم رنده شده و جوانه لوبیا تهیه می شود.

 

"ایکان باکار" ماهی گریل شده ساده و خوشمزه است که از کشوری با 17 هزار جزیره انتظار می رود که غذای اصلی منوهای آن باشد.

 

راوون" خوراک گوش گاو با عطر و طعم دیوانه کننده ،وعده ای سنگین و سیاه رنگ اما خوشمزه و به یادماندنی است.مواد اصلی سوپ به غیر از گوشت گاو ، سیر،زنجبیل،موسیر ،زردچوبه و فلفل قرمز هستند.

 

ساتای" غذای کبابی که در آن مرغ یا بز ،گوشت گاو و یا خرگوش آغشته به زردچوبه به سیخ کشیده می شود ،کباب می شود و با سس بادام زمینی خورده می شود.

این مقاله  توسط بانک اطلاعاتی لاچین سیر جمع اوری و تدوین گردیده است  لذا حق هرگونه کپی برداری بدون اجازه از صاحب اثر(بانک اطلاعاتی لاچین سیر) ممنوع  و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
 

لینک مقاله در گوگل پلاس

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

CAPTCHA Image

نظرات